България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Как да си потърсим правата след измама при туристическо пътуване

Важно е да реагираме веднага и да търсим съдействие на място, отбеляза Габриела Руменова

21.04.2025 | 10:59 Редактор:

С настъпването на пролетта и поредицата от празници все повече хора тръгват на път. Макар че пътуванията са повод за почивка и приятни изживявания, не липсват случаи, в които туристите остават разочаровани от преживяното. 

"Най-хубаво е, когато възникне някакъв проблем, да се опитаме да го решим на място – като се обърнем към този, от когото сме направили резервацията, ако сме ползвали посредническа услуга, към туроператора или турагента. Ако пък сами сме се настанили, тогава да търсим на рецепция някого, който може да ни съдейства или да поискаме среща с управителя, за да не търпим цялото това неудобство. Могат да ни предложат друга допълнителна услуга, която ние бихме потвърдили, разбира се, или пък да ни върнат част от парите, които съответстват на услугата, която не ни е предоставена или поне не е направено това качествено", каза Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" в студиото на "България сутрин".

Ако не се стигне до бързо решение, е препоръчително да се състави протокол, в който се описва конкретният проблем. Освен устната жалба, туристът трябва да подаде и писмена рекламация, за да има доказателства при евентуално по-нататъшно търсене на права.

Законът предвижда срок от 14 дни след установяване на несъответствието, в който може да се подаде рекламация.

Какво се счита за нелоялна търговска практика?

Когато турист избере дадено настаняване въз основа на подвеждаща информация – например гледка, която не съответства на обещаното, или стая, различна от описаната – това се разглежда като нелоялна практика. Санкциите за такива действия могат да достигнат 70 000 лева.

"Най-честите нарушения, които се случват в сферата на туризма в последните години, са свързани не толкова с административни несъответствия, а по-скоро с различен тип измами – които се случват след като потребителят е попаднал на оферти в социалните мрежи, онлайн пространството или дори някъде навън и съответно е решил да даде парите си на ръка или да ги преведе съвсем безотговорно. След това не получава нищо, а често не може да си върне и парите", коментира Руменова пред Bulgaria ON AIR.

При резервации туристите трябва да избират легитимни туроператори и места за настаняване, вписани в регистрите на Министерството на туризма. Особено внимание изискват обявите със съмнително красиви снимки – те може да са стари, откраднати или създадени чрез изкуствен интелект.

Отзивите в интернет трябва да се преценяват критично – твърде позитивните и неясни коментари може да са фалшиви.

Нерядко туристи се сблъскват с промени в условията – например отменено пътуване заради недостатъчен брой участници или увеличение на цената. Затова е важно договорът с туроператора да се чете внимателно. В него трябва ясно да са упоменати сроковете за уведомяване, неустойките при отказ от пътуване, както и условията при промяна на програмата.

Гледайте целия разговор във видеото.