България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Критичните суровини на Украйна са апетитни за САЩ заради Китай

"Вървим към зелена енергия, но нямаме ресурсите за нея", заяви доц. д-р Светослав Георгиев

27.02.2025 | 11:05 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

В Украйна се намират 5% от световните ресурси на редки метали, а страната разполага с 21 редкоземни елемента от списъка с 30 вещества, които Европейският съюз определя като критични суровини.

Директорът на Геологическия институт на БАН доц. д-р Светослав Георгиев заяви в "България сутрин", че те са изключително важни с индустриалните им приложения поради свойствата им.

"Критични са и поради риска от доставките им за световната икономика. Има застрашен риск от доставки, защото има един основен производител и доставчик на тези суровини - Китай. Намират приложения във военната индустрия, в производство на електроника и космически технологии. Основен фактор е тяхното приложение за производството на възобновяеми енергийни мощности - зелена енергия. Това са изключително енергоемки производства", обясни той за Bulgaria ON AIR.

Ролята на Украйна и мотивът на САЩ

Според доц. Георгиев Украйна има 0% дял добив на редкоземни метали, които са част от критичните суровини. 

"Това не означава, че те нямат запаси, те са си проучили нещата. Украйна има капацитет и активен добив на редица метали, за някои няма. Има инвестиции за разработването на нови мини, но това е бавен процес. В геологията нещата отнемат десетки години, докато се проучи дадено находище", каза още експертът. 

Гостът обърна внимание, че ние нямаме данни за нашите критични суровини. "В България трябват целенасочени проучвания за такива суровини. Все пак започна научна програма за критичните суровини", отбеляза доц. д-р Светослав Георгиев.

Амбицията не е само на Доналд Тръмп, а целият свят се надпреварва, подчерта той. 

"Вървим към зелена енергия, но нямаме ресурсите за нея и трябва да купуваме от Китай на висока цена. Контролът на Китай на всички тези суровини е в ущърб на отделните играчи. САЩ имат интерес бързо да разширят добива на такива суровини. Тези елементи много трудно се извличат и трябва ноухау и опит. Украйна би ги получила от САЩ", посочи още доц. Георгиев.

Гледайте целия разговор във видеото.

Снимка: Reuters


1
1 rate up comment rate down comment 0
????
преди 2 месеца
Забелязвате ли как изведнъж се промени медийният наратив- преди Украйна беше "жертва на агресора", а в момента се оказва, че съвсем не е неприлично да се коментира, че всичките " доброжелатели, партньори и съюзници" през цялото време са се престрували на загрижени, помагайки на " жертвата" да избива собственото си население в една изначално предопределена откъм резултат война, след което "демократично" и "по евроатлантически" се надпреварват кой пръв да я разграби. Сигнализирай за неуместен коментар