България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

До 5 години ще изпитаме тежка криза с личните лекари и медицинските сестри

Мими Виткова: Държавата нехае в решаването на проблемите

25.02.2025 | 11:00 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x

"В последните години наблюдаваме сериозен ръст на парите за Здравната каса - над 1 млрд. лв. В Касата тази година публичните средства ще бъдат 9,5 млрд. Големият проблем е, че не намаляваме съs стотинка парите, които излизат от джоба на болния човек. Наказваме болните да плащат 45-46% от общите разходи за здравеопазване. Плащаме си за болници, прегледи, лекарства... Никой не казва ще намалим ли онова, което заплаща болният", заяви бившият здравен министър Мими Виткова в "България сутрин".

Тя алармира, че има цели райони на страната без достъп до лекар.

Ще останем ли без лични лекари

По думите на Виткова не повече от 5 години ни делят от много тежка криза с личните лекари. 

"Казахме, че здравната система е пазар и той ще реши всичко, виждаме докъде докарахме нещата. Държавата е абдикирала в планирането и контрола върху разходите за здравеопазване. Има разпиляване на средства, дублиране на приеми... Взимат десетки хиляди левове по непочтен начин, каза още гостът на Bulgaria ON AIR.

Липсват и медицински сестри, не могат да запълнят графиците си.

Трябва да направим тази професия атрактивна. Същото е при лекарите. Затова младите лекари изтичат. Години наред половината от завършващите заминават. Неморално е този народ да те издържа и ти на следващия ден да си на Терминал 2", настоя Мими Виткова.

Тя предупреди, че продължаваме непрекъснато да строим нови болници в 3-4 града и оголваме цялата останала територия на страната.

Онкологичната помощ в страната е тежко деструктивна

"Всеки се упражнява да оперира онкологично болен. Няма го комплексния подход при онкологично болните. Направихме пътека до Турция за най-тежко болните. Къде е българската медицина и здравеопазване? В този тежък профил на медицината трябва да стимулираме лекарите да специализират тези специалности", на мнение е Виткова.

Тя изтъкна, че няма експертно становище какво влиза в клиничните пътеки и достатъчни ли са средствата.

"Оказва се, че в тежки състояния нито кръвните продукти, нито медикаментите са покривани от клиничната пътека. За 2-3 седмици 28 хил. лв. от джоба на умиращ човек. Къде е нашата държава? Това е безумие! Държавата нехае в решаването на тези сложни проблеми", възмущава се Мими Виткова.

Гледайте целия разговор във видеото.


1
0 rate up comment rate down comment 0
Родител на студентка
преди 2 месеца
Кой народ по-точно ми издържа студентката специалност "медицина", че не съм усетила?!?!Да не би да са пропуснали моето дете? Да дам сметка или как? Сигнализирай за неуместен коментар