Европейските лидери обсъдиха в Париж отбранителни способности на Европа, които могат да предоставят на Украйна, за да гарантират сигурността ѝ. Днес се провежда ключова среща между високопоставени лидери на САЩ и Русия в Саудитска Арабия.
Европа засега е извън масата за преговорите за мир в Украйна, каза журналистът Огнян Дъскарев в "България сутрин".
"Засега няма да участва, поне в началото на преговорите в Саудитска Арабия. Това са първоначални преговори. Паралелно с тях в Украйна ще бъде и представителят на Доналд Тръмп за Украйна - ген. Кийт Келог. Той ще преговаря със Зеленски, но Тръмп и Рубио подчертаха твърдо, че и Украйна ще участва. Най-вероятно ще се водят преговори за спиране на огъня", коментира той.
Възможен ли е мир
"Възможно е примирие. Има войни, които са завършвали с примирие без мирен договор. Мирен договор е труден в момента, защото Русия държи 20% от територията на Украйна, категорично отказва да ги върне. Украинците категорично отказват да се съгласят с това. Предполагам, че ще се постигне примирие, което иска и Тръмп. Това е едно от предизборните му обещания", подчерта Дъскарев.
По думите му има много пари в Европа.
"Биха могли да създадат собствена отбрана, ако не и армия. Това е постижимо за европейците. Ако Европа се съгласи с искането на Тръмп за 5%, ще се постигне съгласие да бъде диференцирано, за всяка една страна. За България това е непосилно. Мечтата на Путин и Кремъл е да излязат от международната изолация. Кремъл разчита на това на Тръмп", смята още Дъскарев.
Според журналиста проф. Валерий Тодоров срещата в Рияд между американската и руската делегация е опознавателна.
"Отсъствието на Европа и Украйна не е фатално в разговорите. Кийт Келог ще разговаря за войната, за ангажиментите на всички страни. Европа е сама виновна, че избяга от лидерската роля. Тя остави САЩ по времето на Джо Байдън да водят политиката", заяви проф. Тодоров пред Bulgaria ON AIR.
Благодарение на войната в Украйна и подкрепата на Запада двете най-големи недемократични и несвободни страни на света станаха близки, изтъкна Дъскарев.
"Американската администрация се опитва да напипа руската позиция. Руските позиции са крайни. За Тръмп политиката е търговия. Той не вижда Европа като единна единица. Идеята на разговорите в Рияд е именно да се подготви среща на четири очи. Освен рамката на преговорите, ще се търси и подготовка за такава среща", категоричен е проф. Тодоров.
Гледайте целия разговор във видеото.