България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Европа остана изолирана в ъгъла, наблюдавайки възхода на САЩ, Китай и Русия

"Не трябва да бъде изключена от преговорите за мир", отбеляза проф. Румен Кънчев

17.02.2025 | 11:08 Редактор:

Мюнхенската конференция по сигурността постави важни въпроси за бъдещето на Европа, Съединените щати, Украйна. 

"На върха се намират две икономически сили - Китай и САЩ. Те формират икономическо пространство, което доминира фактически света. Глобалната икономическа сцена на второ място има група от държави, които имат 10-12 пъти по-малък икономически брутен годишен национален продукт или по-малки икономики. За да допълним картината, трябва да кажем, че това икономическо двуполюсно съперничество е пронизано от остро и ескалиращо ядрено триполярно съперничество, в което вече участва още една сила - Русия, втората ядрена и военна сила в света. Тоест, архитектурата на сцената е двуполюсно икономическо съперничество, пронизано от ескалиращо триполярно ядрено съперничество", коментира експертът по международна сигурност и геополитика проф. Румен Кънчев в студиото на "България сутрин".

Според него Европа се намира в ситуация на преход, стремяща се към еманципация от стратегическата зависимост от Съединените щати в областта на сигурността.

Това е особено очевидно в контекста на отношенията между Европа и Русия, както и на необходимостта Европейският съюз да развие собствена военна и ядрена стратегия, за да бъде реален геополитически полюс.

Един от основните въпроси, поставени по време на конференцията, беше дали Европа ще бъде изключена от преговорите за прекратяване на войната в Украйна. 

"Аз си мисля, че Европа не трябва да бъде изключена, тъй като Украйна е европейска държава. Тя се намира в хартленда на Евразия. Тоест, тя има ключова позиция като европейска държава от хартленда. Който владее хартленда, има сериозни условия да доминира върху Евразия", заяви проф. Кънчев пред Bulgaria ON AIR.

Въпреки това, американската администрация изглежда предпочита да води преговорите в по-ограничен формат, като се опасява, че многото участници на преговорите могат да усложнят процеса.

Когато става въпрос за прекратяване на войната в Украйна, професор Кънчев остава скептичен относно възможността за бързо мирно решение.

Според него Русия ще настоява за сериозни условия, като демилитаризация на Украйна, както и запазване на териториалната цялост в рамките на съществуващите граници.

Гледайте целия разговор във видеото. 

Снимка: Reuters


1
0 rate up comment rate down comment 0
Разни грантаджии
преди 2 месеца
Европа и ЕС не са едно и също нещо..... Защо всички грантаджии, независимо от коя партия на US се субсидират и изхранват, лобират за "необходимостта Европейският съюз да развие собствена военна и ядрена стратегия", т.е. да се готви за война с Русия. " Хартлендът", впрочем, се състои от Русия и Източна Европа. Кой ли владее " хартленда" и защо постоянно онези от " свободния цивилизован свят" (извън " хартленда") бродят по границите му и го канят на война? " Велик анализ". Сигнализирай за неуместен коментар