Само магьосник може да сформира правителство между партии, които искат да се бият.
Когато съм могъл и съм имал над 80 депутати, съм носел отговорност. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Г-н Борисов на косъм се размина от 80 депутати. "Величие" влезе в парламента и депутатите му намаляха с 12. Той трябва да вземе мандата. Ако не го вземе, вероятността да отидем на избори е голяма. За комфортно управление трябват 130 гласа. Ако отиде на избори, твърдото му ядро ще гласува пак за него. ПП-ДБ са надолу по пързалката", коментира математикът проф. Николай Витанов в предаването "България сутрин".
По думите му българският политически живот е показал, че отцепници винаги има, но шест човека могат да се намерят.
"Борисов, като управлява, не заварва държава, която е безпроблемна. Трябва да се затягат колани. Целият политически елит трябва да се бори да има правителство", призова проф. Витанов пред Bulgaria ON AIR.
Според Витанов третият мандат е проблем на българската политическа система, тъй като малките партии са се вторачили в него с цел да имат облаги.
"Едва ли ще стане. Големите ще предпочитат да отидат на избори. ПП-ДБ могат да слязат още надолу. При "Величие" нещата не тръгнаха добре от гледна точка на публичния образ. На тяхно място бих се опитал да направя правителство с първия мандат", каза математикът.
"За да направиш политическа партия, трябват две години. Една година, за да направиш структурите и една, за да тръгнат да функционират. За президента е изгодно да няма правителство", смята Витанов.
Той обясни, че шест гласа винаги могат да се намерят и ключът към изравняване на уравнението го държи Бойко Борисов. Въпросът е дали иска да направи правителство, или да отиде на избори.
Гледайте целия разговор във видеото.
10 модни трика за красива визия
Майката не иска да пусне сина: Психолози за семейните напрежения
Радионуклиди във въздуха след пожара в Чернобил
Българският охлюв става все по-ценна суровина за лекарства
Катя Ивкова пое здравното министерство
Антония Ташева: С диагнозата лупус дойде облекчението и доказателството, че не съм „симулантка“
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
58 евро достигна потребителската кошница за седмица
Тъжна вест! Почина директорът на кукления театър в Търговище
Пресякоха контрабанда на екзотични птици за стотици хиляди евро
Задържаха непълнолетни, стреляли по градски автобус
Седмичен хороскоп 11 - 17 май 2026
Фокусът върху Иран на срещата Тръмп-Си Дзинпин може да забави напредъка по други проблеми
Кадър на деня за 10 май
Румяна Бъчварова: Логично е да се мисли за номиниране на Андрей Гюров за президент
Armani може да раздели обявения за продажба дял от 15% между трима купувачи
преди 1 година