България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Синдикат "Висше образование и наука" за бюджета: Денков беше с нас, но промени позицията си

МОН е върнало 45 млн. лв. на Министерството на финансите, това е недопустимо, заяви проф. Лиляна Вълчева

31.07.2023 | 09:42 Редактор: Михаела Кирилова

Ректори, синдикати и студентски съвети с критики към приeтия в петък Бюджет 2023. Основното недоволство е насочено към общата политика по доходите, стипендиите и приоритетите на висшите училища.

"Повече от 6 млн. лева бяха приети, но има много голяма неяснота. Затова ще направя връзката през последния разговор на председателя на НПСС г-н Парушев, който коментира недостига на парите за стипендии. Неправилно е приет броят на приемите на учащите. Не знаем за колко докторанти и студенти става въпрос. Бюджетът се формулира на количествени и качествени критерии. В тези два показателя ние не можахме да изясним хаосa, в който ни остави този бюджет", каза в "България сутрин" председателят на националния браншов синдикат "Висше образование и наука" проф. Лиляна Вълчева.

"Като ги няма парите, няма как да излезе новото постановление за разпределение на минималната и максималната стипендия. Стипендиите на докторантите рязко се увеличиха от миналата година три пъти, като последния път те станаха 1000 лв. В стратегията за висше образование е ясно очертано 150% от минималната работна заплата. Дали тези 1000 лв. са толкова, ние не знаем, защото сега минималната работна заплата е 780 лв., а не 710", категорична е тя.

Лиляна Вълчева също коментира, че неяснота има и в броя на академичния състав: "В регистъра на министерството трябва да бъдат записани тези неща. Водещата роля трябва да е на експертите в министерството, експертите в Комисията по образование и науката. Също така мнението на Съвета на ректорите. Те са най-наясно за ситуацията в момента".

Тя посочи, че премиерът акад. Николай Денков е променил позицията си от миналата година по случай бюджета.

"За 2022 г. парите, които бяха отпуснати, бяха от 1 юли до края на годината. Още там ние имахме недостиг от 20 млн. лв. за увеличението на заплатите на академичния състав. Най-голямото разочарование ни е в две посоки. Едното е, че към декември 2022 г. заедно с нашия колега акад. Николай Денков ясно очертахме какво искаме в бюджета. Сега ние виждаме отстъпление от негова страна. Той тогава беше с нас. Не е добре, когато един премиер изземва ролята и на министър на образованието и на финансите. Второто е, че експертите в Комисията за образование и наука и народните представители, които не одобриха бюджета за образование и наука, изведнъж НС подмина мнението дори на собствената си ресорна комисия ", обясни Вълчева в ефира на Bulgaria ON AIR.

В края на разговоря тя каза и откъде идват разминаванията с МОН.

"МОН посочи около 146 млн. лв. недостиг в системата. Ние казахме, че те са 178 млн. лв. Когато потърсихме откъде идва разминаването, отчетохме, че до края на миналата година МОН е върнало 45 млн. лв. на Министерството на финансите. Това е недопустимо в система на инфлация", каза проф. Лиляна Вълчева.


1
2 rate up comment rate down comment 0
Наблюдател
преди 8 месеца
Всичко живо ревна "дай" на финансовият корифей Асен Василев. Преди него мълчаха, дума не обелиха за заплати и прочие. Ужас. Сигнализирай за неуместен коментар