Полицаите излизат на протест заради недоволство за отделените пари в бюджета. Служителите на МВР обявиха протестни действия по места на 4 и 6 юли 2023 г., без прекъсване изпълнението на служебните задължения.
"Гледахме становището на министър Василев. Всички тези приказки, че няма пари в държавата, са благодарение на това, че г-н Василев държи да натисне инфлацията изкуствено надолу, да се вкара дефицитът в 3%, за да може да покрие критерия за влизане в Еврозоната. Защо трябва да се прави това, за сметка на доходите на хората? Пари има, просто трябва да бъдат по-внимателно разпределени", каза Илия Хрисимов от Синдиката на служителите на МВР в студиото на "България сутрин".
От думите му стана ясно, че предупредителните стачки ще бъдат по места.
"Депутатите трябва да намерят резерви в бюджета и така да го структурират, че да задоволяват не само нашите искания. Стартовата заплата на един полицай е около 1300 лв. За миналата година загинаха 7 служители на МВР, това го казвам с голямо уважение и съчувствие към близките, не искаме да го използваме това нещо, но в крайна сметка българското общество и управляващите трябва да разберат, че служителят на МВР ежедневно рискува живота си", допълни Хрисимов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Те искат и реформа в системата.
"Нека видим какво ще се случи в парламента и тогава пак ще говорим за нашите действия. Имаме уверението на новия министър, че ще започнат новите работни групи, за да решим проблема с новите униформи. Служителите имат нужда от оборудване, автомобили. Над 10 години само това си говорим. Липсата на устойчивост в управлението на държавата оказва влияние и при нас. Реформата в МВР не е работа на парче, трябва да се направи задълбочено изследване", поясни той.
"Опитаха да се премахнат полицейски участък в малко градче, основният довод е, че там не са се случвали престъпления, добре, ама то престъпления не се случват, защото служителите си вършат добре работата. Превенцията е основната част от Министерството на вътрешните работа", категоричен е Илия Хрисимов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Подиграха се на мрачния Жерар Пике на шоуто на Шакира на финала на Мондиала
Преди да стане на 57 г.: Джей Ло се показа във ваната
Зодиите, които много страдаха, но сега ще намерят истинската любов
Украйна сваля новите руски крилати ракети "Бандерол" със 76-годишни оръдия ВИДЕО
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Тръмп нареди разсекретяване на информация за НЛО
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Учени: Това е минималният размер на планетите, способни да поддържат живот
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Американските индекси приключиха сесията в сряда с минимални понижения
Страните от ЕС отново не са се споразумели за новия пакет от санкции срещу Русия
Йонко Чуклев: Kimi K3 показва, че Китай може да наваксва бързо в AI надпреварата
Световната икономика е притисната от енергийна криза на три фронта