Световният рекордьор по плуване Цанко Цанков е поставил ново предизвикателство пред себе си. Този път му предстои да преплува 37 километра в Тихия океан.
"Преди броени дни се завърнах от посещение в САЩ, което беше свързано с предстоящия ми плувен маратон. Представлява разстоянието от остров Санта Каталина до бреговете на Лос Анджелис. Тихият океан е най-студен, ще бъде голямо предизвикателство. Към настоящия момент няма регистрирано българско участие при преплуване на протока Каталина", сподели Цанков в студиото на "България сутрин".
На място той се е запознал с организаторите, условията на трасето, провел е среща с българската общност. Плувният маратон ще се състои на 27 или 28 август, а Цанков вече е успял да проведе тренировка в студените води на океана. Организаторите осигуряват придружаваща лодка с висок борд, която също ще го ориентира за посоката на плуване.
"Температурата на водата е малко под 14 градуса, усеща се като изключително студена. Най-добрите плувци на планетата плуват за време около 8 часа. Трябва да бъда подготвен за плуване от 8-9 часа в тези води. Използването на неопренов бански костюм не е позволено, трябва да си само с обикновен костюм, което затруднява плуването", изтъкна плувецът ни пред Bulgaria ON AIR.
Оказва се, че преплуването на протока Каталина винаги се извършва само през нощта.
"Плуването през нощта е изключително дискомфортно за човек, когато гледа единствено черния фон на водата и небето. Единствено в Черно море съм се опитвал да плувам вечер и съм установил, че ми е много трудно. В една част от подготовката ми плувам със затворени очи, за да свиквам с тази по-трудна ориентация. Ще имам и тренировки в България, които ще се провеждат вечер", обясни Цанков.
"Най-трудното тук ще бъде ниската температура на водата. Направил съм редица тренировки в Черно море още от януари, всеки ден правя ледени душове. Тренирам средно по около 4 часа на ден, тренировките са много монотонни, през повечето време плувам сам. Храненето ми е изцяло съобразено с натоварванията ми, приемам между 7 и 8 хил. калории на ден. Подготвен съм за всякакво развитие, плувецът е под влияние на природните фактори", каза още той.
Гледайте целия разговор в следващото видео:
Шампионска лига: Арсенал сложи край на 20-годишно проклятие
Днес ще бъде лято, в планините може да превали и прегърми
Кои бяха най-вдъхновяващите звезди на Met Gala 2026?
Таро хороскоп за 6 май: Лъвовете блестят, Скорпионите се "прераждат"
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
Спадът на петролните цени осигури възходящ завършек на сесията за щатските индекси
ЕС разширява достъпа до данни за ДДС, за да засили борбата с трансграничните измами
Макрон номинира Еманюел Мулен за ръководител на Френската централна банка
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA
преди 2 години