България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

1200 евро струва преминаването на границата ни, едва половината е с камери и сензори

Филип Гунев: Акциите са само елемент от цяла система за охрана

17.01.2023 | 08:34 Редактор: Тодор Петров

Бившият зам.-вътрешен министър Филип Гунев заяви пред Bulgaria ON AIR, че тази година трябва да направим множество операции, подобни на провеждащата се в момента "Хавала", за да може да ги използваме като аргумент в двустранните разговори с Австрия и Нидерландия за приемането ни в Шенген. И изтъкна, че без редовно правителство ще е много трудно да влезем в Шенген.

"Едва ли "Хавала" е само пиар акция, интересно е да видим до какви присъди ще се стигне. Такива бързи акции за организирана престъпност не се планират от днес за утре, още повече да бъде мащабна и с десетки арестувани. Изисква се огромно количество работа, ако искаме хора в затвора като краен резултат", каза Гунев в студиото на "България сутрин".

"Акциите са елемент от цяла система за охрана на границите ни. Не се прави достатъчно. Прави се много, но може да се прави още повече. През годините се говори за интегрирана система за наблюдение по границите - камери и сензори. Тя продължава да покрива малко повече от половината граница. Така и не успяхме да изградим тази цялостна система. Тя включва камери, които гледат Турция в дълбочина и засича мигрантите. Да има хубави пътища, за да реагират бързо полицаите", каза още гостът.

По думите на Гунев оградата е само един елемент и няма как да спре бежанците. Тя става със съвсем друга функция, ако се сложат сензори по нея. "Инвестирали сме 100-150 млн. евро в изграждане на тази система, но не сме предвидили доизграждането ѝ и границата ни остава с дупки", алармира бившият зам.-вътрешен министър.

Гунев добави, че Турция не сътрудничи изцяло с мигрантския поток. "Там обаче има вътрешни процеси, които карат турците да изхвърлят мигрантите, връщайки ги в Сирия или тласкайки ги към Европа. Турция видя много малка част от обещаните от Европа милиарди. Без активно тяхно сътрудничество, трудно бихме могли да спрем потока. Това са мрежи, които се организират в Турция и Афганистан", разясни гостът.

Гунев каза още, че мигрантите не знаят какво да очакват, но важното е трафикантите да имат страх от граничарите и правосъдната система на България. 

"Цената за преминаване на границата ни струва около 1200 евро. Един афганистанец трябва да плати над 10 хил. евро, за да стигне до Германия. Тогава идва хавала - отива в Германия, започва да работи и постепенно да връща тези пари на трафикантите. Това не ги спира, тъй като те нямат препитание", подчерта той. 

Има нови канали на мигранти - тази година има много повече мароканци и египтяни. Но основните мигранти остават от Сирия и Афганистан, стана ясно още от думите на Гунев.

Гледайте целия разговор във видеото.