Държавата е осигурила 14 милиона лева за разчистване и възстановяване на инфраструктурата в карловските села, които пострадаха от наводнението. В помощта за хората се включиха и от 61-ва Стрямска механизирана бригада.
"Цялата ни помощ беше един месец. В първите 48 часа беше основната ни мисия - спасяване и евакуация. Впоследствие бе взето решение да продължим с отстраняване на последствия в Каравелово, Слатина и Богдан", каза ръководителят на бригадата - бриг. ген. Деян Дешков, в студиото на "България сутрин".
"Водата заля другите две села, скъса им мостовете. Ние останахме на терен и продължихме с помощта. Нашите военнослужещи са готови да действат веднага и да спасят човешки живот. Не разпределям задачи на всеки военнослужещ, не е необходимо. Под мен има цяла редица командири, които разпределят отговорностите и ги контролират. Винаги има риск, но такава е нашата професия", каза още бриг. ген. Дешков.
От думите му пред Bulgaria ON AIR стана ясно още, че военните ни разполагат с моторни лодки, водолазни костюми, въжета и стълби, но в случая са могли да използват само въжета, тъй като водата е влачила камъни и дървета. Невъзможно е било дори да се плува в стихията."Техниката във военните сили не е предвидена за бедствия и аварии. Използваме част от военната или обслужваща техника, за да окажем съдействие на населението", посочи още бриг. ген. Дешков.
61-ва Стрямска механизирана бригада продължава да е в некомплект. През миналата година са приети 240-250 души, а тази година до момента те са едва 60, като очакват още 60-80 нови военни."Като нямаме казарма, ние се явяваме на равен старт на пазара на труда и се състезаваме с кадрите с всички останали. Но ние нямаме инструмента на бизнеса да реагираме със заплащане и социални придобивки", подчерта бриг. ген. Дешков.
Гледайте целия разговор във видеото.
Екоминистърът освободи шефа на РИОСВ - Бургас
Жертвите на земетресенията във Венецуела надхвърлиха 1700 души
Иван Христанов: 7 млн. българи не знаят какво ядат
Заради Украйна: Русия ликвидира кариерата на големия руски актьор от "Кухня" Дмитрий Нагиев
Напрежение в „Александровска“ заради гладната стачка на проф. Милена Шиварова, Здравното министерство разпореди проверка
ББА: Бюджетът на НЗОК трябва да гарантира устойчивост на болничната помощ
Пирогов извърши първата у нас операция на „пеперудено дете“
Внимавайте с котките и недосготвеното месо заради токсоплазмоза
Откриха генетична мутация, която може да удължи живота
Калисто: Луната, която може да се превърне в бъдеща база на НАСА
„Изгубеният град“: Може ли подводна планина да разкрие тайната за произхода на живота?
Учени предлагат: Гигантски огнени торнада да почистват нефтени разливи в океана
Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Оптимизмът владее Wall Street в дебюта на Alphabet в рамките на Dow
Кадър на деня за 29 юни
Maersk повиши перспективите си заради по-силното от очакваното търсене на контейнери
Фондовете с инвестиции на гранични пазари ще отворят портфейлите си за български акции