България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Змии плъзнаха из София: Как да разпознаем отровните и какво да правим при ухапване

Херпетологът д-р Емилия Вачева с ценна информация и съвети в "България сутрин"

28.06.2021 | 08:58 Редактор: Жаклина Иванова

Змии плъзнаха из столичните квартали. Какви са начините за решаване на проблема и към кого трябва да се обърнем? Преди няколко дни в кв. "Надежда" и кв. "Лозенец" се появиха змии, граждани алармират за проблема.

"Доста притеснително е, защото не живеем в гората, има малки деца. Трябва да се вземат някакви мерки. Змията беше снимана преди месец в групата на "Лозенец". Имаше много коментари. Някои казваха, че е опасна, други - не. Разбра се, че е цяло гнездо. Трябва да се сезират органите, които са отговорни за това", сподели жителят на кв. "Лозенец" Наси Иванова.

"В България няма институция, която да отговаря за змиите. Когато видим змия, не трябва да я безпокоим. Ако видим, че е агресивна, трябва да се обърнем на другата страна", каза екологът на община "Лозенец" Димитър Асенов.

Ако видим змия в двор, той препоръчва да сезираме собственика на жилището.

"Собствениците са длъжни да поддържат дворовете си в добро състояние. Трябва да е чисто, окосено, да няма отпадъци, плоскости, ламарини", добави той.

"София се намира много близо до планината Витоша и до други подходящи местообитания за змии. В градовете, в парковете наистина има змии. Искам да успокоя хората, че това са неотровни видове, представители на семейството на смоците", заяви херпетологът д-р Емилия Вачева от Националния природонаучен музей - БАН в студиото на "България сутрин".

Тя посочи, че отровните видове в България са пепелянките и усойниците.

"Те се отличават лесно - не са толкова дълги. Те са много характерни като окраска. Имат специфична линия през цялото тяло - от главата до края на опашката. Пепелянката има едно рогче, но невинаги можем да го видим. Усойницата стига не повече от 60-70 см, а пепелянката - малко повече", разясни д-р Вачева и подчерта, че усойницата живее високо в планината, а пепелянката се среща в по-ниските части на страната.

От думите ѝ стана ясно още, че когато се разхождаме в парка няма смисъл да се тревожим, тъй като това е домът на змията, но и не трябва да приближаваме, за да не ни нападне. Специалистът е категоричен, че трябва да образоваме децата, че змиите са част от нашия живот.

"Неотровните змии няма от какво да ни плашат дори и при ухапване. По поведението се познава и по самото ухапване дали змията е отровна. От отровна змия има две следи, тъй като те имат два големи зъба. Мястото се подува, зачервява се. Получават се симптоми - гадене, световъртеж, тогава трябва да потърси лекарска помощ", уточни д-р Вачева пред Bulgaria ON AIR.

Тя добави, че ако сме ухапани от змия и сме сигурни, че е отровна, не бива да правим резки движения и да тичаме, защото тогава отровата се разнася по-бързо в човека.

"Смъртни случаи за последните 100 години не са наблюдавани. Проблем е, ако човек прояви алергична реакция", каза още тя и уточни, че трябва да има специализиран орган, който да се занимава с тези сигнали и да бъдат ангажирани хора, които да ходят на място.

Д-р Вачева информира, че в България има общо 18 вида змии.

"Общо са 18, от които 2 не се срещат от повече от 100 години. Те са два отровни вида, срещали са се в миналото. От другите 16 вида, освен пeпелянката и усойницата, които споменахме, има и два смока, които са отровни. Те имат отровни зъби навътре в устата, не могат да ни ухапят. Отровата се използва, за да се убива тяхната плячка и да храносмилат по-лесно", добави още тя.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


7
1 rate up comment rate down comment 1
Бочето
преди 2 години
И тази ,каква е змия ,а пък за змии говори Сигнализирай за неуместен коментар
6
0 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 2 години
Ем си оди, ем си лежи-що е то? Сигнализирай за неуместен коментар
5
12 rate up comment rate down comment 5
Кънев
преди 2 години
Змии има защото се напълни с плъхове, мишки и жаби. А плъхове има защото ядете чиста от химия храна богата на протеини, минерали, омега 3 и магнезий - преди това плъховете измираха от хранителните остатъци заедно с котките. Жалехме мечките - сега пък по Витоша има мечки! Все някой трябва да спасява пишман софиянци от Природата! Нали се борим за Природа, ама като ви надраскат охлювите джипчето и търчите при Фандъкова да се жалите!? Сигнализирай за неуместен коментар
4
8 rate up comment rate down comment 6
Ханс
преди 2 години
Оставете тварите на мира. Малко да разредАт тия столучаби5, че нещо идАт в повече. Lmao Сигнализирай за неуместен коментар
3
12 rate up comment rate down comment 0
Нина
преди 2 години
По-добре да не ги срещаме, колкото и да не са отровни Сигнализирай за неуместен коментар
2
19 rate up comment rate down comment 4
Димитрова
преди 2 години
Преди 2 седмици в началото на Южния парк след фонтаните,на поляна пълна с деца и насядали хора, имаше змийче, дълго към 40 см. гадничко. Една жена го взе с пръчка, то се нави, и го хвърли в дерето. Трябва да има хора обучени да правят каквото е необходимо Сигнализирай за неуместен коментар
1
28 rate up comment rate down comment 9
5634
преди 2 години
Хайде, няма нужда да ни успокоявате. Необходимо е да се вземат мерки от страна на общината като цяла. Това не са домашни любимци! Сигнализирай за неуместен коментар