Медицинският университет - Пловдив, ПУ "Паисий Хилендарски" и Институтът по минералогия и кристалография към БАН реализират проект Център за компетентност "Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД), финансиран от ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020 г.
Той стартира своята работа през март 2018 г. и е насочен към създаване на съвременни здравни технологии.
"Изградихме този център с амбицията да направим съвременна инфраструктура, едно оборудване с високо специализирани апарати, чрез които да стартираме научни изследвания в областта на персонализираната медицина", обясни ректорът на Медицинския универститет в Пловдив - проф. д-р Мариана Мурджева в "България сутрин".По думите ѝ самото наименование "персонализирана медицина" означава да се използва точното лекарство за точния пациент и точното заболяване.
"Едната група заболявания, където може да бъде прилаган, е онкологията. Могат да бъдат таргетирани инфекциозни заболявания, дори психиатрични. Нашият фокус са точно определени онкологични, хематологични и критично болните пациенти", обясни тя.
"В ПУ участваме с изграждането на пет лаборатории. Нашата специализация е в съвременните биотехнологии, като в тази част ние включваме възможност за работа на специалистите в природните науки, които ще си взаимодействат със специалисти в областта на биотехнологиите", посочи председателят на научния съвет на проекта проф. Илия Илиев пред Bulgaria ON AIR.
Той изтъкна, че са закупени апарати, които засега са единствени в България и ще позволят получаването на необходимите им щамове.
"В лабораторията влизат апарати от нов тип. Когато имаме едно лекарство, което е таблетирано и доставено в аптеката, ние трябва да проверим колко време запазва химичната си годност. Има няколко процеса, които могат да характеризират стареенето на медикамента", допълни проф. Борис Шивачев от Института по минералология към БАН.
Той обясни, че чрез изследванията може да се проверява дали лекарството е стабилно или минава в друг полимор, в който вече е неактивно.
До 2023 година ще бъдат изградени 8 специализирани лаборатории и обособени 2 научноизследователски системи със съвременно научно оборудване за осъществяване на научноизследователска дейност от специалисти в различни области: медицина, молекулярна биология, генетика, онкология, геномна медицина, фармация, биохимия, химия, биотехнологии и др.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
10 здравословни причини да хапвате диня през лятото
Астрономическото лято идва със слънце и температури до 33 градуса
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Днес е третата неделя след Петдесетница: Честваме събор на светите Доростолски мъченици
Днес настъпва астрономическото лято
Германия се класира за елиминациите на Мондиал 2026
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца