"Президентът има право да започне разисквания по въпроса, но дали ще се стигне до поправка в Конституцията, зависи и от съдбата на предложението на МС за промени в Закона за съдебната власт", каза председателят на парламента през 2005 г. и участник във всички досегашни поправки на Конституцията доц. Борислав Великов в студиото на "България сутрин".
Днес стартират консултациите при президента Румен Радев за необходимостта от промени в Конституцията, а основен фокус на разговорите ще са правомощията на главния прокурор.
Според Великов досегашните ни главни прокурори винаги са били на висота като юристи и професионалисти, но може би желанието е по-често да се отчитат, да става ясно какво се върши и ако злоупотребят, да има кой да ги разследва достатъчно независимо.
"Това, което бе направено от правителството, показва воля за отчестност на главния прокурор. Има спорни моменти и те трябва да се разрешат", допълни доц. Великов за Bulgaria ON AIR.
"Ако е възможно да се случи без промени в Конституцията - да се направи, ако не - ще се стигне до седма поправка", заяви Великов.
И допълни, че може би назрява моментът за по-цялостни пормени в Конституцията, а няма кой да приеме нова такава, ако не Велико народно събрание.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Ограничават движението на камиони по "Тракия" и "Струма" и през Кресненското дефиле в петък и неделя следобед
Колко спечели победителят на Световното първенство 2026?
Слави Трифонов: Радев превръща България в потенциална мишена
Звездите, които се ожениха след 50-те си години
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Учени: Това е минималният размер на планетите, способни да поддържат живот
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
„Джеймс Уеб“ откри изненадващо зряла галактика в ранната Вселена
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Разузнавателен самолет на САЩ е засечен над Черно море
Все по-малко млади мечтаят да бъдат шефове
Американското военно командване в Европа излезе с изявление за България
Делото срещу Мадуро по обвиненията за наркотрафик в САЩ е насрочено на 1 юни 2027 г.
Войните и скъпата енергия ще подхранват инфлацията при храните, според ООН
ЕС преразглежда правилата за собственост на авиокомпаниите, което застрашава сделката за easyJet
Окончателно: Парламентът одобри по-високи осигурителни прагове от август