Съществува риск от разпадане на Сирия. Това заяви председателят на Фондация "Консервативно общество" Кристиян Шкварек в предаването "Брюксел 1".
В отговор на въпрос на Милена Милотинова съществува ли риск от разпадане на държавата Сирия, предвид спекулациите за това какво Турция иска от Сирия, ударите от израелска страна и унищожения флот на страната, Шкварек отговори:
"Естествено, съществува такъв риск. Негативният сценарий е потенциален либийски сценарий за Сирия, тоест това, което се случи в Либия след падането на Муамар Кадафи. Никой не плачеше за Муамар Кадафи, обаче това, което се случи след него в Либия, е практически едно връщане не в Средновековието, а в каменната ера. Отвориха се буквално пазари за роби, пълен срив на цивилизацията. Подобно нещо се случи няколко години след разпада на Саддам Хюсеин в Ирак. Следователно, колкото и да не ми се иска да го вярвам, налични са предпоставките най-малкото да имаме съмнения, че подобно нещо може да се случи в Сирия."
"Ако можем да намерим позитивна страна на падането на режима в Сирия, освен отслабването на Русия на фронта в Украйна евентуално, истински позитивното нещо би могло да бъде връщането на бежанците в Сирия. Само че има една много голяма разлика - дали се намирате в Турция на неколкостотин километра от дома си в Сирия, и дали се намирате в Германия или в Швеция. Аз имам големи съмнения, че същият процент сирийци, които се намират в Швеция, в Норвегия, в Германия, в Дания ще се върнат като тези, които са в Турция", коментира специалистът пред Bulgaria ON AIR.
Той сподели и своите съмнения в капацитета на европейските правителства да реализират масова депортация не само на сирийци, но на емигранти от други страни.
"В Европа има еблизо 5-6 милиона нелегални мигранти само от последните няколко години. Ти с един самолет на ден със 100 човека в него не можеш да направиш никаква разлика. Европа има един фундаментален проблем - собствената си възможност като държавен апарат да депортира хората, които са влезли в нея", заключи Шкварек.
Целия разговор гледайте във видеото.
Бретонът се завръща за лято 2026
Василев, ПБ: Спецов си заминава от "Лукойл", кабинетът е готов
Любомир Дацов: България отдавна е в дългова спирала
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
"Възраждане" потресени от думите на Гълъб Донев за нов дълг
Трайчо Трайков: България е подготвена за енергийни сътресения
Тим Крейгхед: Експанзията на рисковото инвестиране в Европа изисква ново поколение
Обединените арабски емирства поемат по свой собствен път