Две седмици на взаимна размяна на реплики и нападки, обвинения в несъгласувани действия и искания за извинение за употребени епитети. Какво от всичко това отекна извън границите на страната, какво разбра Европа и как ще се отрази днешната политическа криза на обявените за приоритети на правителството Шенген и Еврозоната. Темите коментира бившият заместник-външен министър Любомир Кючуков.
"Това е един от малкото случаи, когато фактът, че България не е в центъра на общественото мнение в света, е по-скоро полезен. Естествено, имаше отклик на това, което се случва в България и също така Европа не разбра какво се случва с нас, което не е чудно, тъй като и ние самите трудно се оправяме в тези ежечасни промени. Това, което може да се каже за реакцията в Европа, се свежда до една дума, която беше употребена в почти всички кореспонденции - "хаос", каза в студиото на "Брюксел 1" директорът на института за икономика и международни отношения.
Кючуков допълни, че това, което се случва в България, не съдейства за нашето пълно приемане в Шенген, нито за доближаването ни до Еврозоната, тъй като там се иска на първо място политическа стабилност в страната.
"Друг е въпросът, че самите тези приоритети някак си бяха малко изкуствено изведени като единствени и основни цели на това правителство. Това са по-скоро естествени и нормални неща, които практически всяка страна членка на Европейския съюз рано или късно се стреми да получи. Ние имаме по договора си за приемане в Европейския съюз задължение да се присъединим както в Шенгенското пространство, така и в Еврозоната. Има задължение от страна на Европейския съюз да ни приеме, въпросът е кога и по какъв начин, няма срок", допълни гостът пред Bulgaria ON AIR.
Според него политическата криза ще се отрази негативно и върху Шенген, и върху доближаването ни до Еврозоната и зависи колко дълго тя ще продължи и как това ще се отрази и на резултатите, които България ще покаже.
"Тук, на първо място, опираме до политиките. Тъй като аз се боя, че в това, което ние си поставяме като цели, в много случаи отсъства политиката", каза той.
Гледайте целия разговор във видеото.
"Кутията на Пандора" се отвори: Как се източват милиони за ремонти на пътища?
Денков очаква: Нов кабинет и пемане бързо на задачите
Край на сагата: Стефка Костадинова сдаде властта в БОК на Весела Лечева
Пеевски: Отдаваме почит на смелостта и на българския дух
Многоизмерни затруднения при афазия, връзка между афазия и интелект
Алергии след 40 - когато менопаузата и стресът „включат“ имунната система на пълни обороти
Хирургично лечение на рак на простатата - обзор на хирургичните техники
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Иван Иванов отпадна на старта на турнира в Сабадел
ИАРА отваря вратите си за бъдещите професионалисти от Варна, Бургас и Русе
Велосипедист пострада при сблъсък с колега в Морската градина на Варна
Черноморското ни крайбрежие се оказа „скрит рай“ за нудисти от чужбина (ВИДЕО)
„Цветно ми е!“: Пролетeн фолклорен фестивал се провежда във Варна
Плановете на ЕС да се раздели с китайските технологии може да струват близо 370 млрд. долара
Strategy обръща гръб на мантрата, че няма да продава биткойни
В ЕС се притесняват, че времето на Владимир Путин дойде, а те не са готови
Тодор Галев: В България липсва капацитет за превантивна борба с дезинформацията