Една от причините за изчезването на пчелите у нас е неправилното стратегическо планиране и грешки в сектора, стана ясно от думите на експерта от Националния браншови пчеларски съюз Сребрин Илиев в Сутрешния блок на Bulgaria On Air. Той посочи, че ангажиментът към Националната програма по пчеларство би следвало да е на правителствено ниво, не само от страна на земеделското министерство.
„Ако програмата, бъде на правителствено ниво, ще ангажира и министърите на икономиката, и на финансите, и екологията, и на здравеопазването. Министърът на земеделието гледа едностранчиво на въпроса, предимно от гледна точка на опрашителната дейност“, коментира Илиев. Той изтъкна, че опрашаването е една от функциите на дейността на пчелите, а производството на мед, само един от пчелните продукти.
По думите му държавата първо би следвало да си изясни какво иска да постигне. Той посочи, че нормативните европейски документи се прилагат при съответното одобрение от националните правителства.
Той посочи, че по линия на европейското финансиране могат да се възползват предимно професионални пчелари, които имат около 150 кошера. По думите му такива у нас са много малък процент от занимаващите се с дейността хора. Според експерта от Националната програма по пчеларство на правителствено ниво би следвало да се намери отговор на въпроса къде е мястото на пчелите в обществената йерархия на интересите. Неговото мнение е, че е на едно от водещите места- след здравеопазването.
Той посочи още, че последните доклади на ЕС, очертават следните проблеми пред сектора: начина на използване на препарати за растителна защита у нас, климатичните промени, електромагнитните лъчения, и често невисоката квалификация на хората, които се занимават с тази дейност и т.н.
10 здравословни причини да хапвате диня през лятото
Астрономическото лято идва със слънце и температури до 33 градуса
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Днес е третата неделя след Петдесетница: Честваме събор на светите Доростолски мъченици
Днес настъпва астрономическото лято
Германия се класира за елиминациите на Мондиал 2026
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца