Google губи приходи от реклама, Huawei - от продажби... Как двете компании се озоваха в кашата?

Kой още ще бъде засегнат?

02.06.2019 | 21:10 Редактор: Василена Василева
Google губи приходи от реклама, Huawei - от продажби... Как двете компании се озоваха в кашата?

Американският концерн Google бе принуден от правителството на Доналд Тръмп да спре да предоставя достъп до Android за бъдещи смартфони на китайския производител Huawei - или по-конкретно, да не дава достъп до частите на Android, контролирани от Google. Това е катастрофа и за двете компании: Google губи приходи от реклама, Huawei губи приходи от продажби. И двете компании се озоваха в кашата, защото не обръщаха достатъчно внимание на неприкосновеността на личния живот и на икономиката на данните.

Иронията е, че за разлика от органите за защита на конкуренцията в ЕС, които осъдиха Google на глоба от 4,34 милиарда евро за ограничения на конкуренцията в Android, администрацията на Тръмп не се занимава със защита на данните, а с търговски спор под прикритието на проблеми с националната сигурност. Те, от своя страна, касаят предполагаеми задни врати в 5G рутерите на Huawei, за които европейските служби по сигурността не са намерили доказателства.

Така че изглежда, че мобилният бизнес на Huawei ще бъде принуден да плати глоба за нещо, за което е отговорно подразделението за мрежова инфраструктура. Но кой още ще бъде засегнат? Да, смартфоните на Huawei предлагат голяма стойност за парите си, а P30 Pro вероятно има най-добрата фотофункция в момента. Но смартфоните на Huawei също безпроблемно измолват потребителите да създадат акаунт в облака на Huawei, за да съхраняват снимки, фитнес данни, файлове и резервни копия на цялото устройство. И дори да устоите на това изкушение, трудно е да разберете каква информация все пак се изпраща в Китай. 

Обаче - по същия начин Samsung се държи със собствения си облак. Android смартфоните с приложения на Google и смартфоните с iOS с приложенията на Apple също изпомпват данни в корпоративните облаци. Разликата за правителството на Тръмп изглежда е само в това кое разузнаване може да има достъп до данните -  китайското, южнокорейското или американското. Но истинските причини са другаде - макар че ще бъде трудно да се разбере дали Huawei е жертва на собствения си успех (срещу доставчиците на мрежово оборудване в САЩ), на собствения си глад за данни или все пак на принудата от страна на китайските тайни служби да вгради задни врати. Във всеки случай проблемите на подразделението за мобилни телефони вероятно са само вторичните щети.

Снимка: Pixabay

Продължението на статията четете в Investor.bg

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК