Денят ON AIR

Начален часВсеки делник от 19:15 часа
още

Божидар Божанов: "Величие" и "Възраждане" обезсмислиха вотовете на недоверие

"Курсът към това да има ново управление трябва да го зададе втората политическа сила", каза депутатът

10.07.2025 • 20:05 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

В петък първа точка в дневния ред на народните представители е да гласуват четвъртия поред вот на недоверие към кабинета "Желязков".

"Днес следобед имахме продуктивна дискусия с колегите от "Продължаваме промяната", ще продължим и утре, като нашата цел е да постигнем консолидирана стратегия по темата с вота на недоверие. Макар в настоящия момент тези вотове да са безсмислени, е важно да излъчим единно послание. В тази посока са и нашите усилия. Тези вотове обслужват управляващите - всяка седмица вот, някои от които са комични, хората се подиграват. Това стабилизира управляващите. И за да не се закачаме на руското влакче, което води тези вотове на недоверие, нашата позиция е, че по-скоро няма причина за подкрепа, но трябва ясно да кажем, че ние сме опозиция", каза съпредседателят на "Да, България" и депутат Божидар Божанов в студиото на "Денят ON AIR".

Четвърти вот на недоверие

Вотът на недоверие от "Величие" идва заради незаконните сметища.

"Сметищата не са се появили по време на това управление. Това е тема от 30 години. За всичко бяхме обвинени ние, не можем да си позволим този двоен стандарт. За кефа на Борисов и Пеевски ние разцепление няма да правим, не може да се говори за разцепление, не е първият път, в който сме имали различно гласуване. Нека не превръщаме в драма и казус, че в една демократична коалиция има дискусии, обсъждания. Курсът към това да има ново управление трябва да го зададе втората политическа сила, ние сме готови да го направим. Нашата позиция беше най-рано вот да има през септември, когато има натрупани още аргументи", допълни Божанов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той е категоричен, че опозицията не трябва да бъде осмивана от управляващите.

"За съжаление, колегите от "Величие" и "Възраждане" превърнаха вота на недоверие от един много силен инструмент на опозицията в едно банално ежедневие и го обезсмислиха. Не мисля, че кой каква тежест има в коалицията има някакво значение. По време на избори е различно и там има значение", коментира още народният представител.

Арестът във Варна

"Всеки, който е нарушил закона, дори да е с малко, трябва да си понесе отговорността. Оттам нататък обаче влизаме във въпросите за показността, за избирателното правосъдие, за използването на репресивните инструменти с политически цели. Случаят във Варна е видимо такъв - арест, претърсване пред жената и децата му. Това очевидно е процесуален произвол, моето допускане е, че това се прави, за да се "падне" конкретен дежурен състав в Софийски градски съд в събота. Поисках от председателя на СГС графика на всички дежурни състави от декември, когато беше гледана мярката на сътрудника на Асен Василев, до момента, за да видим дали има някаква закономерност", поясни Божанов.

Казусът "Боташ"

Гостът припомни, че от коалицията настояват случаят с "Боташ" да се разследва от поне една година.

"Има доклад на парламента, който от ГЕРБ дълго време криеха и отказваха да подпишат, защото първоначално те подкрепяха "Боташ". После се объркаха. Усещайки, че нещата не вървят в тяхна полза, за да замажат това нещо, са преминали към следващия скандал. Когато имаш органи с репресивни правомощия, слагаш потвърждение от друг орган", добави депутатът.

Гледайте целия разговор във видеото.


Денят ON AIR виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички