Присъединяването към сухопътен Шенген може да генерира 1,3 млрд. лв. годишно, но това все още е само химера. Тази сметка оповести служебният министър на икономиката.
"Преди време ние направихме подобна сметка и призовахме тогава за бойкот на австрийски стоки. Вероятно едно устойчиво управление би дало повече шансове и за Еврозона, и за Шенген и за Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), което е третото членство, което трябва да реализираме. Тези три членства могат да бъдат постигнати в рамките на година и половина, ако има действително такъв приоритет, около който да се обединят политическите сили и гражданското общество", заяви председателят на председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев в студиото на "Денят ON AIR".
По негови думи тези членства са най-важните приоритети на бизнеса и синдикатите.
"Ние настояваме последователно да се следват, но за жалост политическата класа не се оказа на висотата, на която времето изисква да бъде. Тя много скоро ще бъде сменена, защото не може дълго време да съществува така едно общество", подчерта Велев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той отбеляза, че е малко вероятно България да влезе в Еврозоната в средата на 2025 година.
"Много е важно как ще се процедира с бюджета за следващата година, защото освен ценовата стабилност, има риск да не отговорим и на друг критерии - за прекомерен дефицит. В момента изпълнението на бюджета не върви добре, има по-малко приходи от очакваните, а големите разходи предстоят", уточни Велев.
Според него приоритетите на депутатите са свързани с тяхното оцеляване, а не с добруването на страната.
"Най-големите бизнесмени са политиците. Те затова стават политици, за да направят бизнес - в голямата си част. Само че техният бизнес е друг. Той не е свързан със създаване на добавена стойност, произвеждане на нещо, креативност. Той е свързан с разпределение и източване на ресурси и усвояване на средства", коментира събеседникът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Идеи за коледни подаръци под 50 лева
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай
Новата стратегия за национална сигурност на Тръмп е насочена към Европа
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Waymo планира софтуерна сервизна реакция заради инциденти с училищни автобуси
Volkswagen планира инвестиции за 160 млрд. евро до 2030 г.
Scope Ratings потвърди кредитния рейтинг на България А- със стабилна перспектива
AB InBev придобива американската BeatBox за 490 млн. долара