Денят наистина е исторически, защото това е една важна крачка към съдебната реформа. Не мога да бъда изпълнен с радост, защото формално разделям крачките на три. Общата идея за намаляване на мандата на главния прокурор е положителна. Твърде много се спекулира с особености - колко ще е парламентарната квота за Прокурорския съвет, колко ще се избират по друг начин. Това е важно, но защо си мисля, че хората, избрани от парламента, са политизирани, а всички други, които имат професионален стаж и качества, са неполитизирани. Това каза бившият министър на отбраната Николай Свинаров в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му проблемите на Конституцията са, че няма нито един управляващ, който да иска да свика Велико Народно събрание.
"Оттук нататък има промени, които не могат да се направят с обикновен закон. Разбира се, важно е да се мине качествено от правна гледна точка и втората крачка - законите, които трябва да се приемат. И третата част, която не е маловажна, е персоналният състав на органите. За мен там е големият проблем, защото знаем по какъв начин се формира предишният Висш съдебен съвет. Дърпането на конци е от олигарси и мафиоти", допълни Свинаров в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той се надява да се търсят хора с качества, а не "мои" и "твои": "Конституцията ще действа във вида, в който е приета, с изключение на текстовете, които Конституционният съд отменя. Орязаните права на президента бяха категорично изпросени от самия президент с неговите позиции и надвишаване на правата, които той има по Конституция".
Гледайте целия разговор във видеото.
Канада обяви ответни мита върху вноса на американски стоки
Юсейн Болт поиска ръката на любимата жена на 40-ия си рожден ден
Войната с Иран засили подозренията на Русия, че САЩ искат смяна на режима в Москва
Тръмп: Всички мини в Ормузкия проток са премахнати
5 ранни неврологични признака на дефицит на витамин B12, които лесно се пропускат
Лекарствата по здравна каса поевтиняват, докато инфлацията у нас расте
Кърмене – ползите му са повече от хранене
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
Финландски стартъп ще наблюдава Арктика ежедневно със сателити
Космическият облак „Ковчеже със съкровища“ блести с десетки млади звезди
Температурата на Световния океан достигна исторически максимум: Пикът предстои
В САЩ одобриха първия робот, който ще взема кръв от пациенти
84-годишна шофьорка блъсна две деца, а 88-годишният ѝ мъж – разследващите полицаи
„Камчия“ е над 90% запълненване, други два язовира преливат
Затварят кораба-музей „Дръзки“ за посетители
Tърсят шеф за управление на отпадъците и контрола по чистотата във Варна
Дилър, пласирал два вида дрога на жена, продължава да търка наровете във варненския арест
Акциите на производителите на чипове поскъпват на Wall Street в очакване на отчета на Nvidia
Високите лихви по заемите тласнаха продажбите на жилища в САЩ до 6-месечно дъно
БСК: Новият механизъм за минималната заплата ще даде предвидимост на бизнеса
Денев: Промени в лекарствената политика не трябва да рискуват достъпа до медикаменти