България скочи на РС Македония, какво поиска Румен Радев от Брюксел?
"Правили сме серия от грешки по отношение на Северна Македония, чисто исторически. Нашето бързане не беше оценено. Преди няколко години, когато наложихме първото вето, си изградиха цялата вътрешно-политическа кампания на база на омразата към България. Това го нямаше по времето на Любчо Георгиевски, това се случи сега", заяви международният анализатор Илия Лазаров в студиото на "Денят ON AIR".
Пред Bulgaria ON AIR гостът заяви, че е бил възмутен от липсата на реакция от страна на Урсула фон дер Лайен. "Тя беше настъпателна затова да дадем зелена светлина на на Северна Македония, сега - нулева реакция. Не може и да очакваме друго, тя е слаб лидер на Европа", посочи гостът.
"Това не е първият случай, няма да бъде и последният. Когато има такива прояви, те няма как да станат член на ЕС, защото това е едно семейство", каза още Лазаров и допълни, че няма вариант да се върне ветото. "Следващото вето, което имаме право да наложим е, когато дойде време за влизането на Македония в ЕС. Със сегашното си поведение РСМ не може да стигне тази фаза. Невъзможно е технически да се върне ветото", стана ясно от думите на анализатора.
Изводът до момента е за държавно стимулирана политика. "Необходима е толерантност и от двете страни", на мнение е Лазаров. Той прогнозира възможни ексцесии на 4 февруари.
Гледайте целия разговор във видеото.
Вижте кадри от свалянето на руския дрон над Румъния
Изтеглиха книгата "Училище за ловци на педофили" на Ален Симеонов от пазара
Журналист попита Зеленски как ЕС да му помогне да убива повече руснаци, Москва го даде на съд
Нагъл шофьор затъна в дюните край Китен, зове за помощ в интернет
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Пакистан кръсти първия си луноход „Джина-1“
Загадъчният сигнал „Wow!“ от космоса е уловен на 15 август 1977 г.
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Спасиха българка с падълборд на Халкидики, после я глобиха
„Любовта е лудост“ започва ново летоброене във Варна
Полицията във Варна с предупреждение заради зачестили кражби на плажа
Наводнение на Пелопонес и пожар на Скирос предизвикаха извънредни ситуации в Гърция
Бронз за ансамбъла по художествена гимнастика на финала с 5 топки на Световното
Румъния намали временно акциза върху дизеловото гориво заради поскъпването му
КЗП ще се намеси при нелоялни практики в офертите за наеми в Бургас заради Евровизия
Германските компании са намалили инвестициите си в САЩ до тригодишно дъно
Парите от АІ помагат за запълването на празнините в луксозния сектор
преди 3 години