Руският премиер Дмитрий Медведев пристигна на официално посещение в България. Той се срещна с Бойко Борисов и Румен Радев. Предстои да се срещне и с председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Основна тема на разговорите на Медведев с българските политици са енергийните проекти, както и икономиката и туризмът.
Според бившия зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев не трябва да очакваме конкретни решения и новини от посещението на руския премиер.
"В една президентска република, каквато е Русия, премиерът има много по-свити функции. Освен това да бъде изпратен министър-председател от президентска република в друга държава, сваля нивото на отношенията между България и Русия и показва дисбаланс, какъвто съществува според руска страна", коментира Милен Керемедчиев в "Денят ON AIR".
По думите му Медведев има икономическа насоченост и е дошъл у нас само с тази задача. Той допълни още, че руският премиер и целият кабинет на Русия са с нисък рейтинг, за разлика от президента Путин.
"Винаги конкретика в отношенията и конкретика в постигнати договорки се поставя при посещение на президента Путин", категоричен бе Керемедчиев.
По неговите думи основните карти за бъдещите отношения на европейските държави с Русия се държат от САЩ, защото военният и политическият натиск от Вашингтон върху източноевропейските държави се увеличава.
Той коментира пред Bulgaria ON AIR, че САЩ се опитват да изместят Русия по енергийните доставки.
В разговорите си с българските политици руският премиер засегна и темите за стокообмена между двете държави, както и за туризма. Стана ясно, че ще има облекчен режим за руските туристи.
"Можем да направим това, което е подписано като споразумение - увеличаването на изнесените визови центрове. Това ще помогне. От друга страна, България спазва европейската директива и споделя шенгенската система. Тоест ние не можем да лавираме много в това - няма как да кажем от утре ще даваме групови или безплатни визи на руските туристи", обясни Керемедчиев.
По думите на бившия зам.-външен министър стокообменът между Русия и България е намалял въз основа на санкциите, които Европейският съюз налага. Според него трудно бихме могли да го подобрим.
Харесайте ни във Facebook ТУК.
Взрив във военния завод в Белица, задействат системата BG-ALERT за опасност
Спират водата в част от с. Мрамор на 11 август, вторник
Енергиен експерт: Имаме достатъчно ток и изнасяме много
Куче нападна и нахапа осемгодишно момиче в парк в Стара Загора
Бебето отказва шише – какви могат да бъдат причините?
Често срещана инфекция на кожата през лятото – импетиго
Дентално здраве от детството до зрелостта: Менопауза и орално здраве - хормоналният фактор в устната кухина
Дори лекото недоспиване може да повиши теглото
По-опасен от „Титаник“: Каква зловеща тайна крие потъналият преди 70 години лайнер
НАСА тества сгъваема антена за марсианските хеликоптери SkyFall
НАСА удължи живота на „Вояджър 2“ с уникална операция от 21 млрд. км разстояние
Откриха мистериозен пещерен охлюв в Китай, от който съществуват само три екземпляра
Арестуваха грабител, пребил и ограбил 34-годишен мъж в центъра на Варна
Дрогиран шофьор се блъсна челно в друга кола в центъра на Приселци
Пиян шофьор предизвика катастрофа край Варна и избяга
Петролът пак поскъпна
На 82 турска актриса изумява с визия СНИМКИ
Revolut получи пореден банков лиценз - този път във Франция
Наемането на служители във Великобритания дава признаци на възстановяване
Разширението на АЕЦ "Пакш" с руската "Росатом" смути новата власт в Унгария