Още в първите часове на изборния ден в Пловдив постъпиха сигнали за проблеми с машинното гласуване.
Първите сигнали за нередности са свързани с машини, които разпечатват т.нар. "бели" бюлетини, както и с технически проблеми при издаването на разписките в отделни секции.
Част от сигналите са от секциите в училище "Душо Хаджидеков".
Въпреки това към момента няма преустановено машинно гласуване, а при възникнал проблем избирателите могат да преминат към хартиена бюлетина, докато техник извърши проверка на устройството.
Новостите в предаването на протоколите
За първи път се въвежда и т.нар. "златен коридор", който трябва да ускори предаването на протоколите след края на вота Основният акцент днес остава новата система за обработка на протоколите след края на изборния ден.
Чрез специално приложение секционните комисии ще могат предварително да засичат грешки и да ги коригират още на място.
Целта е да се избегне традиционното чакане с часове и напрежението в изборната нощ. При коректно попълнени протоколи ще се генерира код, който ще дава предимство при предаването им.
"Пусна малко листче, на което пишеше, че има някаква грешка и някакъв идентификационен номер, който не можахме да разберем за какво е. Попълнихме протокол, в който написахме какъв е бил проблемът и го приложихме към останалите протоколи", обясни Йордан Горневски, председател на СИК.
"Златният коридор" е надграждане на усилията ни да могат повече от колегите ни от СИК да идват в панаира с верни протоколи, защото непрекъснато се получава състезание кой първи ще пристигне тук, за да си предаде книжата", коментира Калоян Сухоруков – председател на РИК 16.
Вучич: Смятам да подам оставка
Европейската мечта се разпадна: Франция започва сама разработката на нов боен самолет
Илияна Йотова постави условие към РСМ за напредък към ЕС
Метеорологичен хаос заплашва Световното първенство по футбол
ВМА организира безплатни прегледи за пациенти с атопичен дерматит
Още 12 военни парамедици завършиха обучението си във ВМА
“Майчин дом“ и НКБ спасиха бременна с аортна дисекация и близнаците ѝ
Ебола – защо инфекцията остава тежка и трудна за овладяване?
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Ново европейско проучване: Българите са против приемането на Украйна в ЕС
До 2035 г. България ще увеличи разходите за отбрана на до 5% от БВП
"Коперник": Преживяхме вторият най-топъл май в историята
Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна
Фен събра бири от всички страни на Световното първенство и предизвика сензация
Porsche няма да произвежда изцяло електрическа версия на 911
Експерт: До 2030 г. AI и центровете за данни може да консумират ток колкото цяла Япония
Правителството осигури над 25 млн. евро по бюджета на Фонд „Земеделие“
Слънчевата енергия засенчва въглищата в САЩ въпреки политиките на Тръмп