Продължават акциите срещу купения вот в страната. Отново са открити списъци с имена и суми пари. Има и арестувани.
Десетки адреси са били проверени тази сутрин в Благоевградска област по време на акция срещу купуването на гласове. Вече има и задържани.
"Резултатите все още се обобщават. Мога да уверя, че има задържани. В Благоевградски окръг имаме около 30 задържани лица, имаме съставени над 30 предупредителни протокола, имаме образувани 4 досъдебни производства за престъпления против политическите права срещу гражданите", заяви главният секретар на МВР Георги Кандев.
Колко са арестуваните
Втори ден се провежда спецакция и в област Кърджали. Вече има и задържан от Момчилград, собственик на търговски обект.
"Търговски обект, в който са намерени 4 броя тефтери с имена на лица, телефоните на тези лица и сума в евро, над 5500 евро. Започнато е досъдебно производство с разпит на свидетел, който посочва, че са му предлагали сума пари както на предишните избори, така и за сегашните", коментира началникът на "Охранителна полиция" в ОДМВР-Кърджали Атанас Чотров.
Осем души са задържани на територията на Карнобат. В един от задържаните са намерени над 13 000 евро в банкноти по 50 и 100 евро, списъци с имена и различни суми срещу тях.
В друг са открити още списъци и газов пистолет. В другите двама - снимки на лични и дебитни карти и списъци с имена. Образувани са шест досъдебни производства.
Масираните акции
"Освен нарушенията разследваме и престъпления. Към момента специализираната полицейска операция е срещу престъпления против политическите права на гражданите", допълни главният секретар на МВР Георги Кандев.
Според вътрешния министър масираните акции бележат успех заради множеството сигнали, подавани от граждани.
"Настоящото ръководство на МВР е успяло да убеди българските граждани, че има смисъл да подават сигнали за извършване на изборни престъпления. Поради тази причина, тъй като успяхме да убедим гражданите, се повиши в пъти броят на сигналите, които те подават за изборни престъпления. Съответно това води до повишаване в пъти на броя на образуваните досъдебни производства за престъпления против политическите права на гражданите, свързани най-вече с изборите", заяви вътрешният министър Емил Дечев.
Акциите срещу нарушения на изборните права на гражданите продължават в цялата страна до деня на вота.
Снимка: БГНЕС
Поправка в закона блокира колективните искове срещу институциите за опасните пътища
Лили Иванова почете Надежда Захариева: Лек полет, скъпа приятелко!
KWU SENSHI Световната купа за аматьори 2026 стартира днес с квалификационните двубои
Почина легендарната певица Бони Тайлър
Oт личните ни качества зависи как ще остареем
Защо хората се доверяват на алтернативни методи?
6 йога пози за разтягане на бедрата
Кога трудното постигане на бременност и нередовният цикъл се дължат на надбъбречна хиперплазия?
ispace резервира полет със Starship на SpaceX за амбициозна лунна мисия през 2030 г.
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.: Какво ще се вижда от България и Европа
Hayabusa2 изпрати нови впечатляващи снимки от далечен астероид
Растенията споделят енергия чрез скрити подземни мрежи
Стартират директни полети от Варна до Базел през октомври
Радев: Тази година няма да участваме във финансовата помощ за Украйна
Велосипедист се потроши при катастрофа край Варна
Тъжна вест! Почина поетесата Надежда Захариева
Увеличават се читателите и зрителите на културни представления във Варна на годишна база
Успехът на Аржентина срещу Египет на Световното по футбол разби нов рекорд на Google
„Телелинк БСГ“ взима заем до 12 млн. евро за придобиване на компания от Англия
Оперативната печалба на собственика на Uniqlo расте с близо 50%