Генът има връзка с наднорменото тегло, но не е присъда за него – важни са и други фактори.
В неделното издание на "България сутрин" нутриционистът и клиничен диетолог Костадин Цветков посъветва хората да не пренебрегват важни фактори за килограмите - такива са преработените храни и липсата на физическа активност.
"Хората са склонни да обвиняват почти изцяло гените за наднормено тегло. Те допринасят за него. Може на база на гените да имаме по-голям апетит, може да сме предразположени към складирането на мазнини. Това е факт. Но също така ме трябва да забравяме и другите фактори - това, че се храним с преработени храни в големи количества, че не сме толкова физически активни. Тези фактори водят до все повече и повече хора, които имат подобни проблеми", коментира диетологът.
По думите му всеки отделен човек може да повлияе положително върху гените си, ако все пак има подобна предразположеност.
"Това не е присъда, а допълнителна информация, подобна на тази от кръвните и много други видове изследвания. Когато разполагаме с тази информация ние можем да подходим адекватно. Не означава, че сме обречени, а че трябва да подходим малко по-систематично и да се потрудим малко повече", подчерта Цветков.
В тази връзка той изрази увереност, че персонализираният подход е от изключителна важност.
За да бъде изготвен обаче индивидуален режим, е необходимо най-напред да се направят кръвни изследвания.
Дрон падна и в нивата на Стоянов: 5 000 евро за реклама на Кинтекс
Лекарите изправиха Майкон на крака
Садистичната гавра в Пловдив: Били ли са дрогирани учениците убийци
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Пентагонът разсекрети нова порция документи за НЛО
Кинжалът на Тутанкамон е изкован от метеорит
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
Пьотр Нестеров е на финал в Пловдив
Авария оставя без вода стотици варненци
Днес затварят временно улицата, водеща към Морска гара-Варна
Валежи в следобедните часове днес
Огнеборците са реагирали на 136 сигнала през последното денонощие
Японски изобретател превръща почвата в източник на електричество
Акция на седмицата: „Българска фондова борса“ АД
Колко отворена е България към световната икономика отвъд ЕС?
Как ще изглежда енергетиката след края на войната в Украйна?