Медици от България и Белгия спасиха зрението на момиченце, родено в 27-ма гестационна седмица с тегло от едва 1000 гр.
След тримесечни грижи в интензивния сектор на отделението по неонатология на Болница "Токуда", бебето е транспортирано до Антверпен (Белгия) за операция на агресивна форма на ретинопатия на недоносеността.
Реанимационните действия са осъществени чрез осигурен от лечебното заведение специализиран транспортен кувьоз. Лечението е поето от Център "Фонд за лечение на деца", съобщиха от софийската болница.
Момиченцето е родено в 27 гестационна седмица с тегло 1000 гр. Вследствие на недоносеността, детето развива ретинопатия. От раждането си е под интензивни грижи в отделението по неонатология, като през времето до лечението в чужбина, е проведена два пъти лазерна терапия, но поради агресивната форма на заболяването и прогресиране на промените с риск от отлепване на ретината, възможностите за лечение се свеждат до специфична хирургия, която не се практикува у нас.
Поради тази причина бебето е насочено за лечение в болницата в Антверпен, предаде Dnes.bg.
В момента момиченцето е под лекарско наблюдение в белгийската болница и се възстановява след две успешни операции.
"Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда" изказва благодарност за съдействието на институциите, които осигуриха въздушния транспорт до Белгия, както и за перфектната организация на летището, посрещането от българското посолство и превозването на медицинския екип и техниката до болницата в Антверпен.
Снимка: Болница "Токуда"
Харесайте Facebook страницата ни ТУК
В парламента темата е охраната на властта
Депутатите решават ще стане ли Асен Меджидиев подуправител на НЗОК
Какви са възможните терапии при витилиго?
Може ли лъжица зехтин на ден да има значение за мозъка след десетилетия?
Български пробив в борбата с рака на гърдата - смесена реалност влиза в операционната зала
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 25 юни
Времето днес: Слънчево, но идват и гръмотевични бури
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Как държавните служители ще плащат осигуровките си според проектобюджета за 2026 г.
Кои са най-големите рискове пред сегашните бързоразвиващи се пазари
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години