Ден след официалното откриване на председателството на ЕС, европейските комисари и министрите от българското правителство заседаваха за първи път заедно в НДК в София. Темите на общото заседание бяха външните работи, сигурност и отбрана, миграция и правосъдие, приобщаваща и стабилна Европа, конкурентност, иновации и дигитализация.
Журналисти от 56 медии пристигнаха в София, за да проследят старта на първия ден от европредседателството ни на ЕС.
След дискусиите премиерът Бойко Борисов и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер участваха в общо заседание на колегиума на комисарите и българското правителство. Те присъстваха и на подписването на споразумението за най-големия до момента проект в България, гарантиран със заем от Европейския фонд за стратегически инвестиции в рамките на 100 млн. лева, който е централен стълб на плана "Юнкер" за растеж и работа в Европа.
Споразумението е за изграждането на втори завод за фармацевтична и ветеринарна медицина в Пещера. С неговото създаването над 210 нови работни места ще бъдат предоставени, както и ще се подпомогне развитието на българското селско стопанство.
Премиерът Бойко Борисов благодари на Жан-Клод Юнкер за неговия фонд, заради който над 350 млн. евро са вложени в България. Министър-председателят също така се извини на българските граждани за създаденото неудобство в столицата заради председателството на ЕС, но успокои, че всичко ще трае в рамките на 2 дни.
Председателят на Европейската комисия подчерта в своята реч, че винаги се е гордял как именно той е този, който е подписал договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз.
"Аз обичам тази страна, харесвам не само премиера й, но и кулинарните й специалитети", обясни Юнкер.
Той продължи, че от първостепенно значение е подобряването свързаността между Западните Балкани и Турция.
"На 17 май в София ще се състои среща на върха по повод тази тема. Тогава ще се информирам какви са очакванията на различните държави от Западните Балкани", каза още Юнкер.
Председателят припомни свое изявление преди време, в което е казал как преди 1 януари 2020 г. е невъзможно приемането на нови членове в ЕС, тъй като подготовката не е напреднала толкова.
"По време на следващия парламентарен мандат на Европейската комисия обаче ще има по-целенасочени занимания с тази тема", увери Юнкер.
Снимка: Олег Попов, Bulgaria ON AIR
Роботи с ИИ ще съветват министъра на иновациите Иван Василев
Шофьор с 2,24 промила бе спипан при акция в Перник
Цените на горивата паднаха с около 7-8 евроцента за седмица
Окончателно: Двама от "Калашниците" остават зад решетките
От 15 хронични състояния ни отървава здравословният стил
Дисекиращ остеохондрит при млади мъже – кога болката в коляното след спорт е тревожна?
Защо бебетата харесват ярки цветове?
Защо едни лекарства се приемат на гладно, а други след хранене?
Новият лунен и марсиански роувър на НАСА измина 26 км почти напълно самостоятелно
Ръкопис за крал Артур и Светия Граал отива на търг за 2 милиона долара
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Йордан Цонев се оттегля от политиката
3-годишно дете почина след задавяне в Пловдив
Оставиха в ареста двама от бандата на Калашниците
Какво ще бъде времето в сряда?
Институции и концесионери обсъждат чистотата на плажовете във Варна
Моника Илиева: Трябва да минат поне 10 години за пълното навлизане на автономния транспорт
Секторът на услугите във Великобритания се свива с най-бързия темп от януари 2023 г.
Пълните хибриди: Най-големите им предимства са в града
Алън Грийнспан - символ на „великата умереност“ и независимия Фед