Кой екстремен спорт е лицето на адреналина?

Лятото вече е в разгара си, а в жегите мнозина не искат дори и да си помислят за спорт.

08.07.2013 | 17:27
Кой екстремен спорт е лицето на адреналина?

Има обаче такива дисциплини, които са идеални именно за слънчевите дни и със сигурност ще ви донесат удоволствие. Така че, слагайте екипа и се насочете или към въздуха или водата, а защо не и към двете? Дайвинг, или Бейсджъмпинг, парапланеризъм или Кайтсърфинг, всички те са предизвикателства за запалени спортисти и любители на силни усещания. За практикуването на един от тези спортове, не се изисква много – само добро здраве, спортен дух, бързо адаптиране към средата и истинска жажда за адреналин.

В играта Как мислите тази седмица ние питаме Вие как мислите? Кой е най-екстремният летен спорт? Кой от тях е истинското лице на адреналина? Сведохме вариантите до 5:

Дайвинг

Дайвинг, или водолазно гмуркане, е предизвикателство за запалените плувци и любителите на силни усещания. По подобие на други спортове, и при дайвинга се налага да преминете специализиран курс на обучение, а при първите си гмуркания в открити води ще бъдете придружени от професионалисти. Вероятно се чудите как се чувства човек при първите си уроци по дайвинг... в абсолютна безтегловност, объркан и неспособен да координира в синхрон мисълта, движенията и дишането си. Но това е нормално усещане. Първите няколко секунди под водата са стресиращи за организма. При дайвинг трябва да се научите да дишате през устата, като в същото време стискате носа, за да изравните налягането. Колкото по-надълбоко се спускате, толкова по-плавни ще стават движенията ви. Имайте предвид, че при дълбочина над 25 метра количеството на азот в кръвта е толкова голямо, че настъпва т. нар. „азотна наркоза“. Съзнанието се замъглява, нарушава се основната координация на движенията и настъпва състояние на веселост, почти неадекватност. В такъв момент е много важно да има някой около вас, за да не извадите клапата с въздух от устата си в това състояние. Пътят към повърхността трябва да изминавате бавно, като на определени интервали правите дълбоки вдишвания и издишвания, за да може тялото ви да се изчисти от натрупания азот. Дайвингът изисква редовна практика, за да усвоите бързо подводния модел на поведение.  Днес този спорт е достъпен за почти всеки. Единственото,от което има нужда един бъдещ гмуркач е подготовка и екипировка, които могат да се набавят за около 2000 лв. Където и да искате да се гмуркате, можете да намерите водолазен магазин под ръка, за да си купите или наемете бутилки, да отидете в някой водолазен център с инструктори, да се качите на лодката и просто да отплавате към най-голямото приключение в живота ви .

Флайбординг 

Флайборд – така кръщава творението си французинът Франки Запата. Той е дългогодишен джет ски шампион в европейски и световни състезания и собственик на компанията за дизайн и производство на джетове Zapata Racing. Той определя творението си като комбинация от всичките му страсти - джетове, ски, сноуборд и акробатични скокове. След разработването на серия от прототипи, през пролетта на 2011 г. е готов финалният вариант, представен официално по време на джет ски шампионата в Китай. Флайбордът е иновационен уред, като основните му части са борд, чифт обувки тип уейкборд, накрайници с дюзи и маркуч, който свързва джета към дъската. През маркуча водната струя, идваща под налягане от джета, се пренася към борда с обувките, като това позволява задържането на трениращия над водата. Дюзите под краката осигуряват 90% от мощността на струята, което дава възможност да се извършват свободни движения, а посоката им зависи от наклона на краката. Останалите 10% от нея минават през алуминиевите накрайници с дюзи, прикрепени към ръцете, поддържайки баланса подобно на карането на ски. С целия този уникален механизъм трениращият прави всички движения, които досега е гледал само в екшън филми. Може да оформя различни фигури и скокове във въздуха над водата, да изскача от нея като делфин и да се гмурка, летейки от няколко метра височина. Като съвсем нова и иновационна технология, флайбордът е скъпа инвестиция за любителите на екстремните спортове. В Щатите цената на обикновения модел е 6500 долара, а комплектът за електронно управление струва допълнително 1850 долара. Цените на отделните части като накрайници и адаптери варират между 600 и 100 долара. Още 350 долара е цената на курса за управление на флайборд, през който задължително трябва да мине всеки, който иска да го притежава. Тези суми са големи, но за радост на маниаците на водни спортове остава и достъпният вариант да се наема флайборд за ваканцията, като част от водните атракции през лятото.

 Кайтсърфинг 

Кайтсърфингът е още познат като кайт сърф или кайтбординг. За практикуването му е нужно мощно хвърчило, което тегли кайтъра по водата и малък сърфборд, уейкборд, или накратко дъска. Кайтсърфистите използват дъска с ремъци за краката / и силата на голямо, управляемо хвърчило, за да се движат по водата. Макар че изглежда доста просто, всъщност кайтсърфинга е предизвикателен спорт. Тялото на кайтърфиста е единствената връзка между хвърчилото и дъската. Хвърчилото се направлява във въздуха, а дъската във водата.  Макар и спорта да е все още непознат, неговата популярност нараства много бързо. С времето, спорта става все по-безопасен благодарение на нововъведенията в дизайна на крилата и системите за безопасно освобождаване от крилото.  Като цяло този вид спортове са претърпели сериозно развитие и обезпечават както различните условия за сърфиране, така и представителите на различните стилове - уейк стайл, уейв райдинг, фриистайл, джъмпинг и круизинг.

Парапланеризъм 

Парапланеризмът е най-простият и достъпен начин на летене. Необходими са: крило, седалка, здрави обувки и желание. Разработен на базата на спортните парашути, парапланерът е крило, което се напълва с въздух от въздушния поток. Парапланът е безмоторно средство за летене, но въпреки това с помощта на възходящите въздушни течения, добрите пилоти могат да прелетят повече от 400 км и да се издигнат на повече от 7000 метра височина. Лесен е за излитане, управление и приземяване. В България има много места за летене, а и парапланеризмът не зависи от летища. Едно от най-добрите места е Сопот, където се провеждат и повечето състезания по парапланеризъм. И все пак условията за  излитане са чист склон и подходящ вятър. В България има над 3000 опитни пилоти, с които всеки един желаещ да полети може да направи своя тандемен полет. Цената за едно подобно екстремно изживяване е между 100-150 лв и е между половин и един час.

 Бейсджъмпинг

След като завършите успешно курс по парашутизъм и натрупате завиден брой скокове, може да ви се прииска да преминете към "следващо ниво". Колкото и откачено да звучи за някои, такъв екстремен път съществува и той е наречен  BASE Jumping. Най-опасната парашутна дисциплина е акроним от английските Building Antenna Span и Earth. В сравнение с познатия парашутизъм т.нар. бейсъри не скачат от самолет, а от много по-ниско. Освен това скоковете им са опасно близо до площадката за скок - небостъргач или отвесна скала например, а скоростта, с която падат, е значително по-малка. Това изисква съответните специални промени в екипировката. На първо място парашутът не е същият. Той е по-малък, отваря се по-рязко и бързо и няма резервен. Това прави този спорт наистина много опасен и екстремен, тъй като всеки малък проблем, възникнал във въздуха, може да се окаже фатален - ситуация, която се решава благополучно с отваряне на резервния парашут при другите скокове.  Когато височината е малко по-голяма, бейсджъмпърите обличат един на пръв поглед леко шантав костюм. Той се казва Wingsuit и с него скачачите приличат по-скоро на някоя от онези летящи катерици, които сте виждали по Animal Planet, отколкото на парашутист. Той представлява дреха от специална материя, която, като разперите крака и ръце, създава нещо като ципи между тях. Това позволява на тялото да се движи почти хоризонтално, което пък дава възможност за много по-дълго време свободно летене - нещо като пикиране.

 

Помогнете ни да знаем как мисли България.

Гласувайте на нашата Facebook страница.

Всяка вечер от понеделник до петък ние ще ви представяме в детайли по един от вариантите. Можете да гласувате до 18:00 часа в неделя.

В понеделник в сутрешния блок на България Он Ер, Йоана Николова ще обяви кой от вас печели наградата за тази седмица – два самолетни билета до Атина  от националния превозвач България Ер.