Нови възможности за съвместни проекти в киното между Индия и България

Министър-председателят Румен Радев и колегата му Субрахманям Джайшанкар обсъдиха двустранните отношения

10.06.2026 • 22:23 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Нови възможности за съвместни проекти в киното между Индия и България
Нови възможности за съвместни проекти в киното между Индия и България

Министър-председателят Румен Радев и министърът на външните работи на Република Индия Субрахманям Джайшанкар обсъдиха перспективите за по-нататъшно развитие на двустранното сътрудничество по време на среща в Министерския съвет днес. 

Като потенциални области бяха очертани икономиката, високите технологии и изследването на Космоса.

В рамките на разговора бе потвърден отличният политически диалог между България и Индия и бе изразено взаимно желание за внасянето на повече прагматизъм в двустранните отношения.

Високи технологии и иновации

Премиерът подчерта постиженията на България в областта на информационните технологии, дигиталната трансформация и развитието на иновационна екосистема, благоприятстваща инвестициите във високотехнологични производства и научноизследователска дейност. 

Той отбеляза и че България е сред шестте държави в ЕС, които бяха избрани да изградят фабрики за изкуствен интелект с европейско финансиране.

Космически технологии и глобални предизвикателства

Сред акцентите в разговора беше и перспективата за сътрудничество в развитието на космически технологии и изследването на космоса. 

Обща бе позицията, че динамичните промени в света, включително ускореното развитие на изкуствения интелект, поставят нови изисквания пред конкурентоспособността и изискват засилено сътрудничество и инвестиции в сфери с висока добавена стойност.

Културни и индустриални партньорства

Двамата обсъдиха и възможностите за по-активно партньорство в сферата на филмовата и развлекателната индустрия. 

Министър-председателят отбеляза, че България все по-често е предпочитана дестинация за реализацията на международни кинопродукции, което стимулира развитието на редица свързани индустрии.

По време на срещата бяха обсъдени и актуални въпроси от международния дневен ред.

Снимка: Министерски съвет


  • Последни
  • Четени
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички