Премиерът Румен Радев се срещна в Брюксел с ръководителите на НАТО и Европейския съюз.
От изявления след разговора му с председателя на Европейската комисия стана ясно, че за България ще бъдат отблокирани 370 млн. евро, временно замразени средства.
На срещата по-рано с генералния секретар на Алианса, Радев потвърди важен ангажимент за нарастване на разходите за отбрана.
Напредък в борбата с корупцията и отблокиране на милиони от ЕК
Европейската комисия констатира, че България има напредък в борбата с корупцията.
"Приветствам това, че законодателният процес вече е в ход. Друга важна стъпка в борбата с корупцията е реорганизацията на службата на главния прокурор. Целта е да се укрепи позицията за успешни разследвания. С тези стъпки ще се отблокират близо 370 милиона евро преустановено временно финансиране за България", коментира председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Военна модернизация и увеличение на бюджета за отбрана
На срещата с Марк Рюте по-рано, Румен Радев подчерта, че България инвестира значителни средства в програмата за военна модернизация и даде като примери придобиването на самолети Ф-16, бронирани машини "Страйкър“ и нови бойни кораби.
"Достигнахме прага от 2% от БВП. Ние сме твърдо решени да предприемем следващата стъпка, като постепенно увеличим бюджета си до 5%, за да изпълним ангажимента си в областта на отбраната. А по-нататък трябва да постигнем много балансиран набор от способности, за да увеличим капацитета на националната си отбрана и да допринесем за общите отбранителни способности на НАТО", обяви премиерът.
"Имате важна роля, защото защитавате Източния фланг на НАТО. Играете ключова роля за Черноморския регион, който също е от ключово значение за Алианса. Освен това на вашата територия има изнесени сухопътни сили", каза Рюте.
Развитие на квантовите технологии и изкуствения интелект
По време на посещението си в Белгия премиерът Радев посети централата на белгийския център IMEC в Льовен.
Това е първата организация в света, произвела квантов чип чрез използване на най-съвременната технология за литография.
Постижението е със стратегическо значение за развитието на изкуствения интелект и следващото поколение полупроводникови технологии.
Вижте повече в репортажа.
Бизнесът иска поне 20% съкращение за всички бюджетни сектори
Принцеса Раджва от Йордания сияе в гръцка рокля
Предстои международен симпозиум, посветен на флеболимфостатичния оток и лимфедема
Психичните разстройства вече са водещата причина за инвалидизация в света
Български лекари приложиха иновативна терапия при изключително рядък тумор в плацентата
И чревните бактерии определят колко калории усвояваме
Минерален пръстен на Марс доказва съществуването на древен океан
Откриха нов гигантски вирус, който не се вписва в дървото на живота
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете
Тръмп заплашва всеки 11-ти човек на света
Евростат: България е втора в ЕС по дял на младежи, които нито работят, нито учат
"Уолстрийт джърнъл": Манифестът на папа Лъв за изкуствения интелект
Довечера се задават дъжд и гръмотевици
Нова инициатива "Кошница с грижа" сваля цените на основните храни с над 10%
Горещите вълни могат да струват скъпо на европейската икономика
КНСБ предлага субсидия за храни за хора под прага на бедност и таван на надценките
SOFIX отстъпи с 0,11% до 1244 пункта