От "Демократична България" (ДБ) призоваха управляващите да ограничат дефицита в бюджета до 3% още тази година, като очакват от финансовия министър Гълъб Донев ясни мерки и цели за фискалната политика на страната.
"Донев твърди друго неща, сега събирал сметките, не било ясно, трябва да е ясно. При едно категорично реформаторско управление дефицитът може да е ограничен. Чуваме идеи за добри мерки, но няма гаранция за решителност в действията. Ограничаването на дефицита е много важно за потискане на инфлацията. От това правителство искаме твърди ангажименти", настоя Мартин Димитров от ДБ.
Мерки за бизнеса и оптимизация на разходите
Според него смъкването на прага за регистрация по ДДС на малките фирми, за което той е радетел от години, ще ощети бюджета с около 100 млн. евро на година, но ще насърчи производството.
"Ще има много производители на плодове и зеленчуци например и те ще могат да продават своите продукти без ДДС, а това ще насърчи конкуренцията и ще свали инфлацията", каза Димитров.
"Искаме да видим Бюджет 2026 и рамката за следващите 3 години в цялост преди да дадем крайна оценка за него", допълни депутатът Владимир Панев.
Той напомни, че ДБ отдавна настоява за мерки за овладяване на разходите и такива са били споменати от Донев днес. А именно, съкращаване с 10% на разходите за заплати в администрацията, премахване на автоматизмите за заплатите в обществения сектор и таван на заплатите на висшите държавни длъжности.
Снимка: БГНЕС
Малката "Дачия", която спечели феновете сред чудовищата на Нюрбургринг ВИДЕО
Кремена Кунева дебютира с романа "В един и същи свят"
Световните запаси от петрол ще стигнат само за няколко седмици
Кремъл променя реториката, надява се мирните преговори да се възобновят
Прозяването е „заразно“ и започва още в утробата
Откриха различни видове „вечни химикали“ в кръвта
Инхибин B при мъжа – какво показва за сперматогенезата?
Алерголози от цялата страна се включиха в Х-та Национална конференция „Пролетни алергологични дни“
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Фехтовачите на Черно море грабнаха седем медала в София
Предлагат DARA за "почетен жител" на с. Аврен
Какво време ни очаква във вторник?
Пристанище Варна стана на 120 години
Възстановяват пункта за почивка на животни край Аксаково
Върховният съд окончателно отне дерогацията за серен диоксид на ТЕЦ "Марица Изток 2"
"УниКредит Булбанк" предоставя „личен банкер“ на заможните клиенти
Експерти: Стабилизирането на публичните финанси трябва да е приоритет в реформите
Унгарският гуверньор сигнализира, че няма да пречи на Мадяр за въвеждането на еврото