Две от отделенията на общинската болница в Карлово може да бъдат затворени заради липса на медици.
Това се случва година, след като в болницата спряха ражданията заради отказ на педиатрите да консултират недоносени бебета заради натовареност.
Новината за евентуалното закриване на детското отделение в МБАЛ "Д-р Киро Попов" - Карлово предизвика сериозно безпокойство сред жителите на региона.
За много семейства достъпът до лечение в Пловдив е труден и непрактичен.
Родителите: Имаме нужда от отделението
"Имаме нужда от лекари. Помагат на децата. Имаме нужда, с астматици, пристъпи правят", каза Стефка Балтова от Розино.
"Абсолютно си има нужда от болница. То даже трябва да се направи ремонт, не да се затваря", заяви Тодор Балтов от Карлово.
От следващата седмица детското отделение ще работи само с трима лекари, което означава постоянни извънредни дежурства.
"Повече от година и половина в отделението работим четирима човека - трима със специалност, като единият от тях е пенсионер и не участва в графика за дежурства. Това, което като регламентиран стандарт се изисква за педиатрия, е минимум 6 човека - поне четирима със специалност и двама без специалност. Абсолютно не отговаряме на тези критерии", каза д-р Нася Димитрова, началник на детско отделение в МБАЛ "Д-р Киро Попов" - Карлово.
"Това отделение функционира вече с много голямо натоварване. Трима души... Стандартно са пет човека в нормата да изпълняват график, без да генерират извънреден труд", коментира управителят на МБАЛ "Д-р Киро Попов" - Карлово д-р Даниел Пранджев.
Инфекциозното отделение също под риск
Сериозна е ситуацията и в инфекциозното отделение, където работят само двама лекари.
"Минималният щат, който се изисква по стандарти, са двама лекари, от които единият със специалност. На практика, аз съм пенсиониран вече лекар, който е носител на дейността на клиничните пътеки. И ако се разболея, трябва да затворим отделението", каза д-р Анета Милушева от инфекциозното отделение в болницата.
Община Карлово: Има пари, но няма кандидати
Според местната власт заплатите са конкурентни, но въпреки това лекари не се намират.
"Управителят на болницата ме уведоми, че е водил разговори с няколко човека педиатри, на които им предлагаме, ако дойдат да работят в болницата, да им поемем транспортни разходи и да осигурим жилище. До момента желаещ, който да е потвърдил, че ще работи в детско отделение в болницата, няма", заяви кметът на община Карлово Емил Кабаиванов.
Едно от обсъжданите решения е въвеждане на извънредни дежурства срещу по-високо заплащане. Засега обаче сред медиците няма достатъчен интерес към подобен вариант.
Вижте повече в репортажа на Аксения Мирчева.
Стъпка назад: Швеция връща разплащането в брой
Радев отстоява националния интерес: Ще наложи вето на санкциите срещу Русия
Yettel „спести“ на природата 159 662 кг електронни отпадъци за последните четири години
Интимна грижа през лятото
Псевдотромбоцитопения – защо кръвната картина показва нисък брой тромбоцити
Kaк да предпазим сърцето си от жегите навън?
Хистоплазмоза при слаб имунитет – кога наподобява туберкулоза?
Прахови частици около Слънцето: Това ли е ключът към загадката на короната му
Прогноза за юли 2026: Кога да очакваме най-силните магнитни бури
Частна компания за първи път преобразува термоядрена енергия в електричество
Жена прекара почти 3 седмици в кома: Какво видя и как се промени животът ѝ
Жена застреля мъж в спор за паркомясто на хипермаркет
Хороскоп за 4 юли 2026
Варна е домакин на Национално съвещание на директорите на ЦПЛР
Задействаха BG Alert за изчезналата Наталия
Черно море привлече опитен нападател
OpenAI е предложила на правителството на САЩ дял от 5% в компанията
Добрин Иванов: Приемането на бюджет с 5,7% дефицит е удар по имиджа на България
Китайската централна банка сви покупките на облигации до 9-месечно дъно
Цената на петрола се покачва, но все повече доставки преминават през Ормузкия проток*