Продължават исканията на бизнеса за компенсации заради продължаващия конфликт в Близкия изток. Превозвачите настояват за още компенсации и ясен механизъм, по който ще се изплащат.
Земеделските производители също са засегнати от кризата заради цените на торовете.
Бизнесът иска спиране на инфлационния шок, тъй като растящите цени на петрола, природния газ, торовете застрашават няколко сектора у нас.
Кабинетът вече обяви някои мерки за справяне с последствията от поскъпването на горивата. Очакват се още такива.
Кризата във веригите на доставки
За 25 години в транспортния бранш за доставки Георги Цанов не помни друг толкова тежък период с бързо растящи цени на горивата. Във фирмата му работят над сто служители, а заради нарастващата несигурност има вероятност да започне съкращения.
"Не може един отрасъл, като транспорта, който е един от основните отрасли във веригите на доставки, да поеме цялата тази тежест, защото рано или късно транспортните фирми или ще спрат да работят, ако не успеят да си повишат цените, което само по себе си ще доведе до прекъсване на веригите на доставки", смята собственикът транспортна фирма.
Предложения за конкретни механизми за подкрепа
В петък правителството вече обяви пакет от мерки, но според превозвачите все още липсва ясен механизъм. Очакват разговорите с кабинета да продължат.
"Да бъде увеличена помощта във връзка с ТОЛ системата за превозвачите от 25 на 50 млн. евро, също така изработване на национален механизъм за подпомагане на превозвачите във връзка с повишените разходи за гориво, което може да стане на базата на повишената събираемост от ДДС върху горивата", каза Емил Николов от Съюза на международните превозвачи.
"В Испания, например, правителството десет дни компенсира с 20 цента на литър горивата за превозвачите, така че това да облекчи нарастването на цените по магазините и за крайния потребител", изтъкна Цанов.
Въздействието върху земеделието
Зоната на конфликта е основен износител на суровини за торове, което ще се отрази на земеделските производители. Те също настояват за конкретни действия за подкрепа на бранша.
"Ефектът от войната в Иран е толкова сериозен върху основните суровини в сектор "Земеделие", че това ще се отрази изключително тежко на нашата себестойност. Цената на торовете за последните 25 дни е нараснала с над 35-40%. Всички знаят, че торът е един от основните разходи в земеделието. Лошото е, че първо реакцията на държавата е изключително закъсняла, второ – много популистка и арогантна. Това, което обяви Министерският съвет като мерки за справяне с кризата – частта за акциза на гориватаq е нещо, което в цяла Европа, включително и в България, работи повече от 20 години", коментира Илия Проданов от Националния съюз на зърнопроизводителите.
Заради тежката ситуация секторът е в протестна готовност.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.
Първите два електрически влака „Алстом“ се очаква да тръгнат през септември
Кремъл поставя под въпрос американската идея за свободна икономическа зона в Донбас
Три титли, нула загуби и един голям шанс: Кой е Пабло Молина, който идва за SENSHI 33?
Директорът на ЦРУ Джон Ратклиф е на тайна визита в Русия
5 ранни неврологични признака на дефицит на витамин B12, които лесно се пропускат
Лекарствата по здравна каса поевтиняват, докато инфлацията у нас расте
Кърмене – ползите му са повече от хранене
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
В САЩ одобриха първия робот, който ще взема кръв от пациенти
Лунното затъмнение през август 2026 г.: Как да го наблюдавате?
Скрити съкровища: Активни вулкани издигат на повърхността ценни метали
Време ли е Плутон отново да бъде наречен планета?
Проблеми за ФК Девня за гостуването в Шумен в междинния кръг
Какво време ни очаква в сряда?
Закопчаха двама с дрога край Варна
Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас (СНИМКИ)
Депутатите приеха промените в Закона за държавния служител
Ед Морс: Китай допринесе в голяма степен за балансиране на пазара
S&P 500 бележи леко повишение на фона на спада на доходността по американските ДЦК*
Здравният министър поиска оставките на зам.-министър и двама директори на дирекции
Четири от индексите на БФБ затвориха сесията с ръстове