Държавният глава Илияна Йотова отдаде почит пред Паметните плочи на спасителите на българските евреи и Паметника на спасението в София.
"Всяка година на 10 март идваме на този паметник. Паметникът на спасението, за да се поклоним на жертвите на Холокоста и всяка година неуморно отново да заявим "Никога повече!". Всяка година идваме на този паметник, за да прочетем отново една от най-праведните страници в българската история", заяви президентът.
Тази страница е праведна и златна за българската история, защото тя не е част само от нашата история, тя е част от световната история, подчерта тя.
"Българските деца трябва да познават тази история, да я разказват на своите връстници от целия свят, защото дните на спасението са светлина, просветление за мир и в най-непрогледната тъмнина. Този подвиг изпраща силно послание днес в свят, опожаряван от войни и тероризъм", посочи президентът.
Според Йотова днес отново светът е разкъсван от омраза, от разделение, от противоречия и сякаш не помним уроците на тази история.
По думите ѝ политици, които имат претенциите да водят и държавите си, и света не прекършват в зародиш тази омраза, а сякаш я подхранват.
"Само че ние добре знаем, че Холокостът не започна с Аушвиц, той започна с думи, с оглушителната тишина в обществата, с отвърнатия поглед и за това днес нашата голяма отговорност е да се изправим с лице срещу омразата, където и да е тя, навсякъде, където и да е тя", изтъкна президентът
Дерматолог: Фактор 50 е задължителен през лятото
Борисов: Бюджет 2026 е фалстарт, ГЕРБ ще се върне на власт ВИДЕО
Иван Ангелов, ПБ: Войната в Украйна е “специализирана военна операция”
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Starship 40 оцеля след меко кацане във водата при исторически полет
Астрономи започнаха търсене на извънземни технологии в милиметровия радиодиапазон
Учени: Човешката еволюция изостава драстично, а причина за това е AI
Ракета на SpaceX се е насочила към Луната: Очаква ли ни зрелищен сблъсък през август?
Борисов: Единствено обединена дясна кандидатура може да победи Йотова
Рекорден брой пътуващи се очакват през западната ни съседка
33-ма са ранени в катастрофи у нас през последните 24 часа
Експерт: За последните 2 години има 20-30% поскъпване в хотели и ресторанти
Над 300 000 евакуирани заради пожари в Европа
Може ли Европа да избегне рецесия?
Над 80% от мантинелите по пътищата в България не отговарят на изискванията за безопасност
Плодовете и зеленчуците поевтиняват през седмицата
Тръмп спря ударите по Иран, но втори фронт на войната се отвори в Червено море