Четири евро повече трябва да платим, отколкото през същата седмица на миналата година, за да си купим продуктите от потребителската кошница.
Това отчитат от Координационния център към Механизма за еврото и посочват, че разликата се дължи най-вече на плодовете и зеленчуците.
В същото време, на седмична база, не се отчитат резки промени в цените.
Най-драстичните промени в цените
Миналата година по това време килограм домати са стрували с 32% по-малко, краставиците са били 42% по-евтини, а най-драстична е разликата при тиквичките, които са вдигнали цената си със 102%.
Лимоните са поскъпнали със 71%, а ябълките с 32%.
Някои продукти обаче бележат спад в цената - сравнението отново е със същата седмица на миналата година. Картофите са поевтинели с 29%, зелето и лукът струват с 29% по-малко. Морковите са поевтинели с 3%.
Процесът по присъединяването към Еврозоната приключи – това отчетоха от Координационния център към механизма за еврото по време на брифинг в Министерски съвет.
Наличните левове в обращение
В икономиката остават още близо 4 млрд. лв. необменени, което представлява около 88% от наличните левове в обращение.
Месечната инфлация през февруари спрямо януари е 0,3%, а годишната инфлация в България е около 2% по данни на НСИ.
Най-голямо увеличение на цените се отчита в групата "Развлечения, спорт и култура", следвани от "Ресторанти и хотели" и образователни услуги.
На четвърто място се нареждат алкохолните напитки и тютюневите изделия. Поевтиняване се отчита в секторите здравеопазване, информация и комуникации и транспорт.
Цената на малката потребителска кошница остава 57 евро.
Балансираност на пазара
По време на брифинга Милена Кръстанова направи първата си публична изява като изпълнителен директор на Националната агенция за приходите, като заяви, че основният ѝ приоритет ще бъде ограничаването на сивата икономика.
"Имаме доста сериозна балансираност на пазара, тъй като вече сме извън еуфорията от първия месец. Февруари беше месец на стабилизиране на пазарни ценови равнища с характерните за сезонността особености", коментира председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на Координационния център към Механизма за еврото Владимир Иванов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Силен трус 6,9 разтърси Индонезия: Засега няма данни за жертви и разрушения
"Отлична реклама за самоубийствена политика": Кирил Дмитриев за видео с мигрант, хвърлящ пари
Дунав при Русе падна до минус 123 сантиметра
"Къде Бургас беше по-добър?" Терзиев с въпроси за "Евровизия"
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Най-големият електрически самолет в света X1 извърши първия си полет
Фестивалната столица на България: лятото, в което музиката и киното превзеха Варна
Черно море влиза в Pro Cup – нов турнир за 720 000 евро
Във Варна започва изграждането на първите 40 подземни контейнера за смет
Доматите и червеният пипер поевтиняха с над 17% за седмица, лукът и салатата поскъпват
Иран отговори на Тръмп: Ормузкият проток ще остане ирански
Летище Бургас има капацитет за засилен трафик за „Евровизия“
Инвестиционните сделки с бизнес имоти у нас може да достигнат 405 млн. евро тази година
Електрическите самолети скоро ще кръстосват небето над Европа
Апартаментите за краткосрочен наем влизат в Единната туристическа система
преди 5 месеца
преди 5 месеца