Във връзка с провеждащото се в Министерски съвет заседание на Съвета за сигурност без представители на Народното събрание, парламентарната група на ГЕРБ-СДС изразява своята загриженост, че дори и по теми като национална сигурност сме свидетели на антисистемно поведение от страна на служебното правителство.
България е парламентарна република.
Това се казва в позиция на ГЕРБ-СДС, след като днес се проведе Съвет за сигурност в Министерски съвет без участието на представители на политическите партии.
Ето какво пишат още от партията:
"В моменти на криза институциите не се стесняват- те се разширяват. Съветът по сигурността може да има постоянни членове, но политическата отговорност за националната сигурност се носи от Народното събрание. От хора, избрани пряко от гражданите.
Служебното правителство има временен мандат. Парламентът има демократична легитимност.
Когато в международната среда има военно напрежение, прозрачността и включването на парламентарните сили не са "предизборна арена", а гаранция за доверие.
Демокрацията не е удобство. Тя е процедура.
В момент на криза България има нужда от институционално единство, не от институционално затваряне.
Временните правителства не трябва да вземат постоянни решения зад затворени врати. Легитимността не се назначава - тя се избира.
Настояваме за институционален контрол, не политическа сцена, в каквато служебното правителство превръща институциите.
Призоваваме служебният министър-председател незабавно да предприеме действия по запознаване на парламентарно представените партии с решенията на Съвета за сигурност и мотивите за вземането им.
Призоваваме и президентът Йотова да поеме отговорност за назначения от нея Министерски съвет и да не допуска чрез него парламентът бъде изтласкан от решенията за националната сигурност".
Очаквате ли честни избори на 19 април?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR
Случаят “Петрохан“ - схема за милиони по екопроекти и намесени политици?
В Средец си спретнаха бой с брадви и мотики
Умишлен палеж, крипто... Какво се знае дотук за смъртта на бизнесмена Владимир Янков?
Поканили Мира Добрева да е кандидат за вицепрезидент, тя отказала
Защо мускулната треска не е показател за добра тренировка?
Достатъчен ли е слънцезащитен фактор 50 при лекарства, които причиняват фоточувствителност?
Лимоните наистина ли укрепват имунитета?
Функционален хипогонадизъм – ниски нива на тестостерон без увреждане на тестисите
Какво ще се случи, когато част от ракета Falcon 9 се разбие в Луната?
Поколенията Z и Алфа са сред виновниците за глобалното затопляне
Марс прилича на Земята: Учени откриха миниатюрна версия на познат феномен
Математици откриха формула, която предсказва съдбата на любовните връзки
Служители от ТД Митница Варна разкриха измама с дървени плоскости от Китай
Арестуваха възрастен мъж, откраднал кутия за дарения от параклис във Варна
Спипаха пиян и надрусан шофьор с 3 вида дрога зад волана край Варна
Шишков: Администрацията във Варна е издала 230 удостоверения за сгради без ПУП за последните 3 години
Обжалват избора на изпълнител за новата сграда на МГ-Варна
Конкурентите атакуват Google за обезщетения след рекордната глоба от 1 млрд. долара
След BMW и Mercedes понижи годишната си перспектива. Причината - Китай
Бъдещият шеф на Apple цели да надгради резултатите в киното и телевизията
Инфлацията при храните във Великобритания се забавя за шести пореден месец
преди 4 месеца