Според данни на Националната здравноинформационна система, през 2025 г. в България са регистрирани 1106 души с хранително разстройство.
Реалният брой обаче вероятно е значително по-висок, тъй като много от засегнатите не търсят медицинска помощ и не попадат в официалната статистика.
През последните години нарастват рязко нарушенията в хранителното поведение - анорексия и булимия нервоза, орторексия нервоза и др.
Анорексия нервоза е сериозно заболяване, което се проявява с изразената загуба на телесна маса, но може да включва още ниско кръвно налягане, суха кожа, разреждане на косата и др.
Характеризира се с умишлено ограничаване на храненето или гладуване.
Булимия нервоза се характеризира с честа консумация на големи количества храна, последвана от самопредизвикано повръщане, прием на лаксативни и диуретични средства.
В резултат на все по-засилващото се внимание по отношение на здравословното хранене се наблюдава и ново нарушение в хранителното поведение - орторексия нервоза, информира "Труд".
Докато анорексията и булимията са свързани предимно с количеството храна, орторексията се характеризира с обсебване от качеството на това, което се консумира.
Хората с орторексия силно се фиксират върху "здравословността" на храната и изпитват вина, ако се отклонят от собствените си принципи за правилно хранене.
Снимка: Freepik
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера
Бившият здравен министър Стойчо Кацаров е новият представител на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК
Министър Ивкова започва проверки на обектите за модернизация на спешната помощ
Шизофренията и биполярното разстройство споделят 70% от генетичните си корени
Стимулирането на блуждаещия нерв подобрява тежката депресия със 70%
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Dow се отдръпна от рекордното ниво, петролът отново поскъпна
Настъпва ли времето на „перфектния“ инфлуенсър
ЕС ще подобрява ефективността на центровете за данни с енергийни етикети
Съдът окончателно спря референдума срещу завода на Rheinmetall в Карлово