Към момента Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е получила около 1200 жалби от битови потребители за завишени сметки за електроенергия.
Това съобщи пред медиите председателят на регулатора, Пламен Младеновски. Той уточни, че всички жалби все още се разглеждат и обработват.
Младеновски отбеляза, че в проверката са включени и оплакванията, получени до края на миналата седмица. По думите му средното увеличение на потреблението през декември спрямо ноември е между 30 и 40%.
Председателят на КЕВР обясни, че анализът обхваща количествата енергия, изразходвани от жалбоподателите през миналата година за ноември, декември и януари, както и за текущата година.
"Това, което виждаме, е, че между 40 и 45 процента от жалбоподателите са потребители по-малко енергия тази година спрямо миналата. При останалата част има около 20 процента по-голямо потребление, което е нормално предвид по-студеното време, има и такива с действително няколко пъти завишено потребление", отбеляза той.
Част от тях отдаваме на това, че те са в нови сгради, които не са експлоатирани преди, но при останалите колегите в момента работят - демонтират електромерите за проверка в независима лаборатория, независима и от електроразпредителните дружества", обясни шефът на регулатора.
Пламен Младеновски призова гражданите да не злоупотребяват с подаването на жалби и обясни, че това е свързано с огромен обем информация.
По думите му има много жалби, при които фактурата е 2 лева, такива, при които няма потребление, жалби, при които не може да се идентифицира абонатът и при разговор по телефона за идентифицирането му, отсреща твърдят, че не са пускали жалби до КЕВР.
"Има много такива с изключително ниско потребление, които са пуснали жалби и след като ги идентифицираме по съответния ИТН номер, се вижда, че говорим за 7 киловата, за 11 киловата - говорим за фактури, които са изключително ниски", оплака се шефът на КЕВР.
На въпрос кога ще приключи проверката, Младеновски уточни, че постоянно постъпват нови оплаквания, което удължава срока за обработка, информира "Труд".
Той увери, че при потвърдено надвишаване на сметките, фактурите ще бъдат коригирани, а при установена умишлена злоупотреба ще бъдат наложени санкции. Според него делът на фактурите с технически грешки е малък, но все пак съществува.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Летище Катания възобнови полетите, след като тревогата за Етна беше понижена
Рецептата Dnes: Шоколадова торта с кафе
Дизелът поскъпва двойно по-бързо от бензина: Каква е причината?
Туск предупреди: "Само силните ще избегнат войната" на фона на мащабен военен парад в Полша (СНИМКИ)
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Най-големият електрически самолет в света X1 извърши първия си полет
Патриарх Даниил: Света Богородица не е оставила света и продължава да закриля своите чеда
През август термометрите удрят до 39 градуса, много дъжд през октомври и ноември
Задължителната физзарядка се връща в училищата за учениците от I до IV клас
Бургас изглежда по-добре от Варна, но изостава още повече по заплати, БВП на човек и диверсификация на бизнеса
Пълни плажове и заведения във Варна на 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
Роботакситата се сблъскват с най-непредвидимия фактор – хората