Темата за пенсионната система е много чувствителна за обществото и затова считам, че следва да се подхожда изключително внимателно по отношение на всяка конкретна промяна. Най-важната цел трябва да бъдат адекватните пенсии.
Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
На заседанието бяха обсъдени предложените от Министерството на финансите промени в Кодекса за социално осигуряване, свързани с въвеждането на мултифондовете при управлението на средствата за т.нар. втора пенсия.
Министър Гуцанов изрази позиция, че независимо от различния начин на определяне на пенсиите от Държавното обществено осигуряване и от Универсалните пенсионни фондове, е неприемливо общият им размер да бъде по-нисък.
"Разбирам, че с тези промени се цели по-голяма доходност, но дали са взети всички фактори под внимание", попита той.
Гуцанов припомни, че от 2000 г., когато е въведен сегашният тристълбов модел на пенсионната система, са изминали 25 години, но много от проблемите, които е трябвало да бъдат решени, продължават да съществуват.
Опасения от прибързани реформи
Министърът изрази притеснения, че прибързани промени могат отново да не доведат до реално решаване на натрупаните проблеми.
"Трябва да направим така, че хората да се чувстват по-сигурни и да получават по-добри пенсии", подчерта Гуцанов.
Гуцанов обърна внимание на данните на Комисията за финансов надзор, според които над 80% от осигурените в универсалните пенсионни фондове са разпределени служебно, без да са направили активен избор.
Поради това от Министерството на труда и социалната политика не приемат предложението хората до 50 години да бъдат служебно насочвани към най-високорисковите подфондове.
"Нашата цел е хората да бъдат стимулирани да правят информиран избор, особено при въвеждането на мултифондовата система", заяви министърът.
Таксите на пенсионните дружества под въпрос
Министърът коментира и събираните от пенсионните дружества такси и удръжки, като посочи, че предвиденият в законопроекта модел за тяхното формиране не е достатъчно добре обоснован.
Предвижда се поетапно намаляване на инвестиционната такса, но същевременно плавно увеличаване на таксата върху реализирания доход от управлението на средствата.
Запазва се и удръжката от всяка осигурителна вноска, макар и с намаление от 3,75% до 2,10% през 2036 г.
"По наша информация няма такава такса в останалите държави – членки на Европейския съюз, въвели мултифондовата система в допълнителното пенсионно осигуряване", отбеляза министър Гуцанов.
Той цитира данни на Комисията за финансов надзор, според които приходите на универсалните пенсионни фондове от такси и удръжки надхвърлят 219 млн. лева за първите девет месеца на годината.
"Искаме да сме сигурни, че всяка промяна е в полза на хората", подчерта министърът и заяви, че Министерството на труда и социалната политика предлага плавно намаляване на удръжката от всяка осигурителна вноска до нейното пълно премахване.
Двама руснаци се сгодиха на върха на Емпайър Стейт Билдинг, арестуваха ги ВИДЕО
В ареста остава Румен, хвърлил мъж от "Лъвов мост" за 40 евро
Охлаждане на имотния пазар, с 20% е намаляло търсенето в началото на годината
Демерджиев: Част от пътуванията на Пеевски са до Истанбул и продължават към Гърция, Дубай, пътувал е и с Десислава Атанасова
Какво може да понижи мъжкото либидо?
Ползите от моринга и нейният богат хранителен състав
От каква възраст бебето може да ходи на плаж?
10 признака, че менструацията наближава
Първата кост от динозавър в Антарктида е открита след 40 години престой в… чекмедже
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Какво ще бъде времето в петък?
Минералната вода от чешмата в "Св. Св. Константин и Елена" е негодна за пиене
Пешеходка загина, след като бе блъсната от кола
Кола блъсна дете във Варна
Българин влезе в щаба на Новак Джокович за "Уимбълдън"
Предвижда се линията на бедност за 2027 г. да бъде 443 евро
Безработицата в ЕС и еврозоната остава стабилна с лек спад на годишна база
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
ЕС ще преразпредели финансирането за Западните Балкани в полза на „отличниците“