Една трета от българите губят пари заради онлайн финансови съвети

Жените се оказват по-предпазливи

03.11.2025 • 08:05 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Една трета от българите губят пари заради онлайн финансови съвети
Една трета от българите губят пари заради онлайн финансови съвети

Около една трета от българите са претърпели финансови загуби, след като са се доверили на съвети от непроверени онлайн източници. Това показва проучване, проведено от изследователската компания Dunata по поръчка на финтех платформата Revolut в 20 държави, сред които и България.

Според резултатите 53% от участниците признават, че са вземали решения, свързани с личните си финанси, без да се консултират с професионалист или надежден източник.

Най-често това се случва при по-младите потребители - 33% от хората между 18 и 34 години казват, че понякога се доверяват на подобни съвети с надеждата да увеличат средствата си.

Жените се оказват по-предпазливи - 60% от тях заявяват, че никога не следват онлайн финансови препоръки без проверка, докато при мъжете този дял е едва 36%.

Основният страх - измама

Най-честата причина българите да избягват онлайн финансови консултации е страхът от измами - това посочват 39% от анкетираните.

Други 42% се опасяват от пирамидални схеми, а близо една четвърт се притесняват от подвеждащи или прекалено оптимистични обещания за печалба.

Три от всеки десет души признават, че са губили пари, след като са следвали непроверени онлайн съвети. Повечето от тях са загубили до 1000 евро. Мъжете по-често поемат риск - 36% признават, че са претърпели загуба, докато при жените този дял е значително по-нисък.

В същото време една пета от анкетираните споделят, че са следвали подобни препоръки, без това да им е донесло негативни последствия, а 22% казват, че изобщо не са се занимавали с инвестиции или търговия, информира Money.bg.

Половината от участниците в изследването вярват, че могат да различат достоверния финансов съвет от подвеждащия. Въпреки това 42% признават, че нямат достатъчна увереност в тази преценка. Мъжете отново са по-самоуверени (56%), докато при жените този дял е 43%.

На 11 ноември София ще бъде домакин на 14-ото издание на Investor Finance Forum – най-голямата среща на финансовата и инвестиционната общност у нас. Тя се организира от Investor.bg и ще събере водещи икономисти, банкери и инвеститори, които ще обсъдят глобалните тенденции, финтех иновациите и новите възможности за растеж.

Тази година събитието ще предложи нови формати и глобални акценти – с шест панела, специални интервюта с международни експерти и теми, посветени на макроикономическите тенденции, капиталовите пазари, Финтех иновациите и търсенето на доходност в несигурна среда.
Повече информация за програмата, лекторите и безплатната регистрация за събитието може да откриете на платформата Investor Media PRO  (вградете този хиперлинк: https://investormediapro.bg/event/investor-finance-forum-2025/ 

Снимка: БГНЕС


  • Последни
  • Четени
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички