Софийският университет "Св. Климент Охридски" излезе с позиция за увеличаването на таксите.
"При определяне размера на таксите за платено обучение СУ се е придържал стриктно към описаната формула в чл. 95, ал. 4 от действащия Закон за висшето образование (ЗВО) за определяне на годишните такси за обучението срещу заплащане. Тя регламентира, че сумата, която получава висшето училище за студента, обучаващ се с финансиране от държавата, трябва да е същата като тази, която би получил от студента, обучаващ се срещу заплащане", посочват от висшето училище.
Ето какво написаха още от университета:
Появилите се в медийното пространство твърдения за допуснати грешки в размера на таксите в три приоритетни за държавата направления се отнасят всъщност до включения компонент, отнасящ се до размера на таксата, която трябва да заплащат студентите, приети по държавна поръчка, а именно - физически науки - 10 676 лв., химически науки - 11 346 лв., математика - 7736 лв.
Техният размер е потвърден с решение на Министерския съвет. Ръководството на Софийския университет предостави на Министерството на образованието и науката (МОН) всички данни за формирането на публикуваните такси за платено обучение и ако становището на МОН е, че този компонент може да бъде изваден от така публикуваните такси, той ще бъде редуциран от общия размер на така опредените такси и ще бъдат коригирани от Софийския университет. В случая не става дума за грешно изчисление, а за тълкуване на методиката за приложение на закона.
Дори и да бъде редуциран обаче, размерът на таксите за платено обучение не само в тези специалности, но и във всички други остава висок поради увеличената държавна субсидия и точно поради тази причина Софийският университет пледира за 60-процентно редуциране на тези такси, както и за това вече започналите обучението си студенти в предишните години да продължат да заплащат размера на таксите, които са заплащали до момента.
Към всичко това можем да добавим, че Академичният съвет на Софийския университет прие на 11 юли 2025 г. промяна в Правилника за приемане на студенти в Софийския университет "Св. Климент Охридски" за учебната 2025/2026 година, съгласно, която приетите в първия етап на класирането в платена форма на обучение кандидати могат да потвърдят, като депозират диплома-оригинал за средно образование и попълнят декларация за участие в следващия етап на класиране.
Това ще позволи на кандидат-студентите, избрали на първо място платената форма на обучение, да заплатят такси в размер, съобразен с промените в Закона за висшето образование след приемането им от Народното събрание, се казва в позицията.
Йотова изглежда фаворит за президентските избори, битката ще е за балотажа
Пожар изпепели близо 100 декара край Харманли
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство