България отбеляза 30 години от първото международно отличие "Син флаг", присъдено на български плаж през 1995 година. Тази година българските плажове с престижното отличие поставят рекорд и са съпоставими по чистота с плажовете на Испания и Гърция.
На рекорден брой плажове по българското Черноморие тази година ще се развее "Син флаг", а морската вода в Приморско се оказа най-чистата в България и втора в Европа.
"През настоящата година са отличени 25 плажа и 5 яхтени пристанища. В юбилейната 30-а годишнина на инициативата в България има общо 30 отличени обекта", каза председателят на Движение "Син флаг" Станимир Георгиев. По думите му проблеми с морската вода за къпане у нас не са установени, а България дори е класирана на второ място в Европа от авторитетни организации като Евростат.
Преди точно 30 години през 1995 г. курортът Слънчев бряг получава първия си "Син флаг". Туристите също споделят впечатленията си.
"Днес морето е супер. Ние сме от Чехия, дойдохме на почивка. Времето тук, в България, е много хубаво", казва Ирка от Чехия.
"Перфектно е. Чисто е. Много чисто", сподели Симеон, турист от Перник.
"Има различни мнения. Различните хора казват различни неща. Някои твърдят, че е чисто, други - че е мръсно. Но туристите са тези, които сами преценяват дали морето е чисто", каза спасителят Тони Хайдаров.
"Два пъти месечно се взимат проби от морската вода от независими лаборатории и резултатите се обявяват публично. Туристите могат да бъдат абсолютно спокойни. Организацията "Син флаг" следи всяка една проба", увери концесионерът на плаж Слънчев бряг Кирил Спасов.
Сред отличените плажове тази година са тези в Албена, Свети Влас, Златни пясъци, Созопол. На европейско ниво сред лидерите по брой "Сини флагове" са утвърдени туристически дестинации като Испания, Гърция, Турция, Италия, Франция и Португалия.
Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева.
Прекроеният Бюджет 2026 е факт, какво предвижда и какво премахнаха?
Времето днес: Значителни валежи, на места в планините - сняг
Възраждането на военните кораби в Европа води до завръщане на британските корабостроители
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Кадър на деня за 5 декември
S&P 500 отчита четвърти пореден ден на ръст и се повишава с 0,4% за седмицата
Всяко второ предприятие у нас разполага със собствен уебсайт
Гръцкият парламент одобри покупката на ракетни системи за 650 млн. евро от Израел
преди 4 месеца