Пасхална радост изпълни сърцата на вярващите в катедралата "Св. Александър Невски"

В полунощ Българският патриарх Даниил благовести, че Христос е възкръснал

20.04.2025 | 13:25 Редактор:

Великден е! Днес целият свят чества Възкръсването на Божия син Иисус Христос. Хиляди в цялата страна почетоха празника в полунощ. Началото беше поставено с камбанен звън в катедралата "Св. Александър Невски".

Точно в полунощ Българският патриарх Даниил благовести, че Христос е възкръснал. Със запалени с благодатния огън свещи, хиляди вярващи изпълниха пространството около храм-паметника и се поздравиха с Христовото Възкресение.

Какво си пожелаха вярващите:

"Пожелавам здраве, благоденствие, мир и много щастие на всички хора".

"Да се обичат повече, да се подкрепят и да се приемаме такива, каквито сме".

"Здраве си пожелаваме, късмет и всичко най-хубаво".

"Да останат младите в България".

"Българите да се събудим и да бъдем малко по-добри".

"Да са здрави, да имат семейно щастие, да вярват и да бъдат по обединени "

"Политическо единство най-вече".

Негово Светейшество възглави празничното Пасхално богослужение в катедралата

"Нека радостта от вестта за Христовото Възкресение бъде неизменно с нас, както ни призовава и сам Спасителят в своето Евангелие - дори и в най-дълбока скръб, безнадеждност и отчаяние, радвайте се, дори и в моменти на съмнения и най-тежки изпитания - радвайте се", каза патриарх Даниил.

В храма по време на светата литургия, вярващи съпреживяваха Пасхалната радост. По обед в митрополитския храм "Св. Неделя" беше отслужена вечерня.

На тържественото богослужение за Второ Възкресение Евангелието прозвуча на различни езици. За разлика от снощи, когато текстовете припомнят за намирането на празния гроб на Иисус Христос от жените мироносци, то днес те разказват за явяването му пред неговите ученици и за неверието на апостолите, че Христос е възкръснал.

Вижте повече в репортажа на Благовест Илиев.