Депутатите приеха на второ четене бюджета на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) за 2025 г. Финансовата рамка е за 9,47 млрд. лв., което е с 1,3 млрд. повече спрямо 2024 година, от тях 4.1 млрд. са за болнична помощ.
"Благодаря на всички народни представители, които подкрепиха бюджета, макар че усещам у всеки един определена неудовлетвореност, която имам и аз, и смятам, че това е най-добрият показател, че бюджетът ще работи, стига всички да вложим цялата си енергия и знания, за да можем да го реализираме в ежедневието", каза в НС министърът на здравеопазването Силви Кирилов.
Във връзка с дебата дали частните болници трябва да обявяват обществени поръчки министърът уточни, че не е специалист, но има Закон за обществените поръчки (ЗОП) и не вижда причини през преходни и заключителни разпоредби на бюджета на НЗОК да се решават текстове от ЗОП.
"Бил съм ръководител на две частни болници през последните години и в двете съм провеждал такива процедури. Искам да кажа, че с моя професионален опит, с моя житейски опит, с моето скромно възпитание бих отговорил с една латинска поговорка - "обущарят не е по-висок от обувките", каза Кирилов, цитиран от БТА.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Променя се движението по „Струма" и „Тракия"
Студеният фронт се изтегля на изток, жегата остава
Сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Насекоми, които предпазват градината от вредители
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Видео в TikTok доведе до откриването на непознат досега вид риба (снимка)
Учени разкриха мистериозна космическа сила, която променя орбитите на планетите
Стар извънземен град? На Марс откриха загадъчни структури
Астронавти на НАСА и ЕКА излязоха в открития космос за смяна на антена
Българска доминация на 37-ия международен турнир по тенис на маса „Млади надежди“
Издирват българка, изчезнала във Франция
Цената на моторното масло скочи
Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Растящата доходност на държавните облигации помрачи търговията на Wall Street
Кадър на деня за 18 август
Франция ще използва AI, за да се защити от кибератаки
Ефремова: На дъното сме в ЕС по минимална заплата, но и по учене през целия живот