Заплати, пенсии, майчинство: Какви решения взеха депутатите за парите на българите

Критики в НС заради средствата за здраве

19.03.2025 | 18:45 Редактор:

Повече от 10 часа продължава заседанието на Народното събрание. Депутатите решиха да удължат заседанието си, за да изслушат доклада за големия бюджет, в който има заложени приходи от 90 млрд. лв. и разходи от 96 млрд. лв.

Депутатите решиха - от 1 април максималният осигурителен праг ще се вдигне от 3750 на 4130 лв.  Минималната заплата става 1077 лв., минималната пенсия 630,50 лв. Обезщетението за безработица остава 18 лв. на ден. 

Първите спорове в НС дойдоха не за финансовата рамка, а заради времето за изказване. 

"Смятам да говоря 20 минути и ви препоръчвам да не ме прекъсвате, защото скандалът ще стане чутовен", заяви Асен Василев от ПП-ДБ.

Последва размяна на реплики във връзка с воденето на заседанието. 

"И минималното обезщетение щяхме да подкрепим, и втората година от майчинството, но вие не давате да се върши работа. Това не знам на кого помага, г-н Костадинов", каза председателят на ПГ на МЕЧ Радостин Василев.

"На крива ракета Космосът ѝ пречи, г-н Василев, това се отнася за нас", отговори лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Критики по финансовата рамка дойдоха от ПП-ДБ заради замразения размер на майчинството и повишаването на максималния осигурителен доход. 

"Трябва да има справедливо третиране на максималния осигурителен доход, ако той се покачва, то задълженията на държавата към хората, които плащат най-високите осигуровки също трябва да се покачи", категоричен беше Кирил Петков от ПП-ДБ.

"Това беше възможният бюджет и много ми се иска да не забравяме от коя точка тръгнахме, когато се създаде този кабинет. Направихме ли така, че да има повишаване на данъците - не. Запазихме ли всички социални придобивки и за най-уязвимите - да, запазихме ги", заяви социалният министър Борислав Гуцанов.

След приемането на парите за Държавното обществено осигуряване заваляваха и критики по парите за здраве.

"Не трябва парите за скъпоструващо лечение на тежкоболни деца да станат заложник на искането за 3% дефицит за влизането в Еврозоната. Това е изключително гнусно и няма да го подкрепим", каза депутатът от "Възраждане" Петър Петров.

"Няма например програми за профилактика за ранен скрининг на рак на гърдата, няма сърдечно-съдови програми", изтъкна Васил Пандов от ПП-ДБ.

До края на тази седмица депутатите са си заложили да приемат окончателно бюджета на държавата.

Парите за здравеопазването все още не са гласувани, в тях са включени и 20 млн. лв. за лекарства за деца с грип.

Вижте повече в репортажа на Аксения Мирчева.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)