Общественият съвет към Централната избирателна комисия (ОСЦИК) изпрати позиция до медиите по повод приключването на конституционното дело по искане за обявяване за незаконни изборите на 27.10.2024 г.
Цялата позиция на ОСЦИК:
Общественият съвет към ЦИК е обезпокоен, но, уви, не и изненадан, от случващото се през изминалите няколко дни около приключването на конституционното дело по искане за обявяване за незаконни на изборите на 27.10.2024 г.
Още в началото на декември 2024 г. ОСЦИК излезе с отворено писмо до уважавания Конституционен съд с молба да допусне независимо наблюдение от страна на организациите-членки на ОСЦИК във фазата на работа на експертите ("вещи лица"). Целта ни бе осигуряване на по-висока степен на прозрачност и повишаване на доверието към делото, обект на изключителен обществен интерес, протичащо в трудна политическа среда.
Допълнителен фактор бе и все по-ниското доверие на избирателите в честността на изборите, породено в голяма степен от поредицата скандални нарушения, станали широко обществено достояние благодарение на видеонаблюдението и журналистическите репортажи.
В същото писмо ОСЦИК представи и няколко аргументирани съображения относно приетата от Конституционния съд методика на работа в т.ч. периметъра на очертаните две задачи пред експертите (Определение от 26.11.2024 г.). Същите представляваха предпоставка за грешки, неточности, непълноти или обратно – дублирания. ОСЦИК предложи на Конституционния съд да обедини двете задачи в една като за всички определени от съда 2200 секции бъдат анализирани всички бюлетини – действителни и недействителни, както и да бъдат проверявани избирателните списъци (последното в съответствие с практиката на самия КС, вж. дело 10/2009 г.). Беше и предложено, за ограничен брой секции със специфични проблеми, да бъдат използвани и видеозаписите.
Ако предложенията на ОСЦИК бяха възприети от Конституционен съд, то напрегнатата междуинституционална ситуация в последните няколко дни, довела до ново подриване на доверието на избирателите в изборите, вероятно можеше да бъде избегната. За съжаление, ситуацията ескалира, като експертността отстъпи пред емоциите.
Бяхме свидетели на нападки от всички заинтересовани страни по буквално всеки участник в процеса на изборите у нас. Депутати и представители на различни държавни институции си служеха с непроверени твърдения, обвинения и дори вулгарно отношение, които замениха добрия тон на общуване.
ОСЦИК призовава политически партии, експерти, общественици и наблюдатели към отговорно поведение и спазване на етични норми, особено когато действията им засягат темата изборен процес и с тях могат пряко да засегнат основите на демократичните институции в страната. В създалата се ситуация и след като, макар и със закъснение и в много трудна обстановка, Централната избирателна комисия завърши възложеното ѝ от Конституционния съд, ОСЦИК смята, че ходът на делото трябва да продължи нормално, като съдът формулира своето убедително Решение в съответствие със закона.
Очакваме от отговорните институции да:
- Осигурят пълна прозрачност на всички фази от процеса по делото, за да се намалят спекулациите по темата.
- Направят публични (на интернет страницата на КС или на ЦИК) материалите от работата на експертите, както и всички преписки по делото (писма от и до ЦИК, писма от и до кметове, графични експертизи и други документи).
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)