Асен Василев ни води самосиндикално към катастрофа. Това написа във Facebook профила си депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков.
Повод за думите му са бюджета и изказването на Асен Василев, че от коалицията биха го подкрепили, ако "бюджетът е в рамките на 40% разходи от БВП, както са предишните бюджети и с 3% дефицит, и в него няма драматични глупости като политики или промени".
"Не ми е приятно да напиша следващите редове. Това е лично мое мнение. Трябва да посочваме грешките – включително собствените. За да предпазим общността си", пише Божанков.
Според него това изказване е направено преди от коалицията изобщо да са видели бюджета.
"А той може да отговаря на тези критерии и въпреки това да е вреден за България в 99% от съдържанието си. ГЕРБ са длъжни по закон да спазват 3% дефицит – това не е повод за благодарност. Нито основание за подкрепа", смята депутатът от ПП-ДБ.
Ето и цялата публикация на Божанков:
Бюджетът е единственият нормативен акт, който може да бъде внесен само от изпълнителната власт. Той е еманация на вижданията на управляващите. Физичен закон в политиката е, че опозицията може да подкрепи разумни предложения на второ четене, но не и философията на закона на първо. Ако направиш това – значи си част от мнозинството.
Росен Желязков благодари на ПП/ДБ, че ще подкрепим управляващите. Помислих си, че лъже. Разочаровах се, че не лъже.
Тази огромна грешка може да има няколко обяснения – всички неприятни:
1. Асен Василев не разбира основни правила и ни води самосиндикално към катастрофа. Ако беше така, някой щеше да го спре.
2. Управляващото мнозинство е нестабилно – БСП иска социални разходи, а ГЕРБ – стегнат бюджет. ПП измества БСП и подкрепя бюджета. Подобна сделка би имала насрещна престация – места в регулатори, Висшия съдебен съвет или друго. Не мога и не искам да допусна, че колегите от ПП са способни на такова нещо.
3. ПП са решили без причина да се самоубият. Глупаво обяснение, но засега друго логично няма.
Каквито и да са мотивите зад този гаф, той трябва да бъде пресечен в зародиш. Имам едно наум след избора на Силви Кирилов. Затова предупреждавам.
Не коментирам публично съобщенията, които Кирил Петков и Николай Денков са си разменяли с Делян Пеевски. Сенсеите и т.н. Нито визитите на лидерите на ПП в САЩ. В последните седмици понесохме брутални удари. Без да сме в управление.Но подкрепата за бюджета на управляващото мнозинство от позицията на опозиция е абсолютна щета. Тотална. Необратима. Непростима.
В политиката подкрепа не се предлага. Търси се. Ако ГЕРБ имат проблем с мнозинството - не ги спасяваш. Те търсят спасение. Тогава му мислиш.
Ако са искали управление с наше участие – имаше преговори. На които ПП не се появиха!
Снимка: БГНЕС
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия
Зеленски: През седмицата Русия е атакувала Украйна с 1400 дрона и 1500 управляеми авиобомби
Кадър на деня за 27 юни
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?