Смут в столицата заради намерение сградата на студио "Балкантон" да бъде съборена, за да се построят жилищни кооперации. Това предизвика недоволството на граждани и спешна реакция на кмета на София Васил Терзиев. В крайна сметка собственикът на сградата, където се е помещавало емблематичното звукозаписно студио, обясни, че събаряне няма да има.
Историята на "Балкантон" започва в началото на 50-те години на миналия век, след като се обединяват тогава две вече национализирани звукозаписни компании. Така десетки звезди на българската музика изгряват именно там. Днес се срещаме с Кристиан Димитров, който е музикант и неведнъж е репетирал в студиата. Той е един организаторите на протеста.
"Тук е записан голям процент от българската музика до 90-те години. Този барелеф е културно наследство и заради него тази сграда не може да бъде съборена", каза той.
Това е "родилният дом" на много музиканти
Подкрепа оказват и от Сдружение "Лагера". Оттам ни разказват, че научават за намерението сградата на "Балкантон" да бъде съборена от справка в направление "Архитектура и градоустройство", както и от граждани.
"Първо беше теренът отзад, който е зад "Балкантон", че той ще се строи. Тогавашният кмет на "Красно село" пое инициативата, срещна ни с архитекта и спряхме тази процедура. Говоря с много музиканти и те казват: "Разбери, това е родилният ни дом", коментира Любомир Петров от Сдружение "Лагера".
Кметът Васил Терзиев обеща, че се запознае с казуса следващата седмица.
"Балкантон" е приватизиран още през 90-те години
"Това ще бъде едно от първите неща, които ще направя още следващата седмица - да се запозная в дълбочина и да вземем решение дали да отменим заповедта", поясни той.
"Балкантон" е приватизиран още през 90-те години на миналия век, обясни временно изпълняващият длъжността главен архитект на София Богдана Панайотова. Тя посочи, че частната фирма наследник има имот със сграда, която не е нито паметник на културата, нито реликва по специален закон.
"Собствениците са подали искане още през 2021 година. Тогава главен архитект, тогава действащ, изработване на такъв план. Тръгнало е оповестяване на разрешение, в продължение на две години районът не го е оповестявал. След това НАГ е иззело 2022, 2023 2024 - всичко е съобщено и оповестено, като изработен проект вече", обясни Панайотова.
Вижте повече в репортажа на Антония Яворова.
Снимка: БГНЕС
преди 2 месеца