БДЖ иска да освободи близо 500 души от администрацията си заради намаления обем работа и липса на приходи. На работещите вече са изпратени покани за доброволно напускане срещу обезщетение.
Един от служителите е Христо Гаджев, който от 30 години работи като главен експерт трафик към БДЖ – "Товарни превози". На 7 януари получил покана за напускане по взаимно съгласие.
"Без оглед квалификация, нужда, бройки, бяха връчени предложения за прекратяване не трудово правоотношение по член 331, което няма никакъв ангажимент за работника. За мен не е проблем да го приема. На въпроса защо масово се връчват тези предложения, ми беше отговорено, че по този начин се избягва стресът при останалите хора, които биха срещнали трудности при намирането на работа", коментира той.
Ако човек не отговори в срок, не е приел поканата
Обезщетението е 4 заплати. А срокът за отговор от работниците е до седем дни. Тези, които обаче не са съгласни, няма да бъдат уволнени, уверяват синдикатите.
"Ако човек не отговори, това значи, че не го е приел и той не може да бъде махнат. Така че това е за успокоение на хората. Единственият проблем е, че когато е по член 331, се води взаимно съгласие. С това хората не могат и да отидат и на борсата", поясни Петър Бунев от Синдиката на железничарите в България.
Цели се подобряване в управлението
В позиция до Bulgaria ON AIR от БДЖ обясниха, че предоставените предложения за прекратяване на трудовите договори по взаимно съгласие срещу обезщетение са възможни само, ако има изрично писмено съгласие от страна на служителя. И уточниха, че към момента отправените покани са само 157.
"Причината за предприемане на тези мерки е оптимизацията на административния персонал с цел подобряване на ефективността на управлението на дружеството. Мярката е част от по-широка стратегия за рационализиране на разходите и осигуряване на устойчивост в процеса на основната дейност на "БДЖ - Товарни превози" ЕООД", гласи позицията.
Длъжностите, в които има недостиг, като машинисти и маневристи, не са получили покани за напускане. От 1 януари трябваше заплатите да се увеличат с над 15 %.
Вижте повече в репортажа на Антония Яворова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
преди 6 дни